Szwedzki sąd skazał w czwartek Uzbeka Rachmata Akiłowa na dożywocie za przeprowadzenie w ubiegłym roku zamachu terrorystycznego w Sztokholmie, w wyniku którego zginęło 5 osób. – podała agencja Reutera.

Wyrok wydano także za usiłowanie zabójstwa 119 innych ludzi, którzy 7. kwietnia 2017 roku znajdowali się w centrum Sztokholmu, w miejscu w które Uzbek wjechał ukradzioną ciężarówką.

Jak zauważa agencja Reutera, wyroki dożywocia w Szwecji są zazwyczaj łagodzone i przestępcy, którzy mieli spędzić resztę życia w więzieniu, z czasem wychodzą na wolność. Jeśli tak się stanie, zgodnie z wyrokiem sądu Akiłowa czeka deportacja i dożywotni zakaz wjazdu do Szwecji.

7. kwietnia 2017 roku ciężarówka kierowana przez Akiłowa wjechała w tłum ludzi w centrum Sztokholmu przy Placu Sergela. Użyty do ataku samochód, należący do browaru Spendrups, został wcześniej skradziony podczas rozładunku. Kierowcy nic się nie stało. Na miejscu zamachu zginęły 4 osoby a 14 zostało rannych. W szpitalu zmarła jedna ranna osoba. Sprawca miał w ciężarówce materiały wybuchowe, które planował zdetonować i zginąć w ataku. Do eksplozji jednak nie doszło.

W śledztwie Akiłow przyznał się do winy. Według policji sympatyzował z organizacjami terrorystycznymi, z tym z Państwem Islamskim. Świadczyły o tym materiały propagandowe Państwa Islamskiego znalezione w jego telefonie. Swojemu najstarszemu synowi wysyłał obrazy masowych egzekucji dokonywanych przez dżihadystów. Jednak jak zauważyła agencja AFP, ISIS nigdy nie przyznało się do zamachu w Sztokholmie.

W trakcie śledztwa okazało się także, że terrorysta dostał się do Szwecji przez Polskę, która wydała mu wizę pracowniczą. – Przyjechałem do Warszawy, gdzie dostałem pracę, ale mało zarabiałem. Potem pojechałem do Gdańska, tam nie znalazłem pracy. Następnie wsiadłem na prom i znalazłem się tu (w Sztokholmie) – miał zeznawać w śledztwie. Po przyjeździe do Szwecji Akiłow w listopadzie 2014 roku złożył wniosek o udzielenie mu azylu. Szwedzki urząd imigracyjny rozpatrywał jego wniosek, pomimo iż zgodnie z konwencją dublińską Uzbek powinien był być wydalony do Polski. W końcu Akiłowowi odmówiono azylu, jednak w dalszym ciągu przebywał on w Szwecji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w maju br. w Polsce przebywała delegacja Agencji do Spraw Migracji Zewnętrznych i Pracy Ministerstwa Zatrudnienia i Stosunków Pracy Uzbekistanu. Celem wizyty były spotkania z przedstawicielami polskich zakładów pracy i omówienie z nimi możliwości sprowadzenia do Polski pracowników z Uzbekistanu. Uzbecka delegacja zapoznała się także z warunkami pracy i płacy oraz warunkami socjalnymi oferowanymi w Polsce. Uzbecka delegacja spotkała się także z przedstawicielami polskiego MSZ i Izby Przemysłowo-Handlowej. Podpisano memorandum o współpracy z 10 polskimi przedsiębiorstwami z branży budowlanej, odzieżowej, rolnej i spożywczej.

Kresy.pl / Reuters / RMF FM

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz