Państwowa spółka kolejowa Finlandii VR wstrzymała w niedzielę przyjmowanie pociągów towarowych z Rosji.

O działaniach fińskiej kolei poinformował za lokalnym nadawcą publicznym Yle portal News.ru. Z dniem 27 marca na terytorium Finlandii nie są już wpuszczane rosyjskie pociągi towarowe. Te rosyjskie składy, które znajdują się obecnie na terytorium tego państwa, zostaną wypuszczone do Rosji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

VR tłumaczy swoją decyzję sankcjami, jakie Unia Europejska nałożyła na Rosję wobec jej ataku na Ukrainę. Fińskie koleje już wcześniej zapowiadały wstrzymanie ruchu ze wschodnim sąsiadem.

Od 28 marca ruch pociągu szybkich prędkości Allegro, który kursował między Helsinkami a Petersburgiem, zostanie wstrzymany na czas nieokreślony. Fińska minister ds. europejskich i zarządzania mieniem państwowym Tytti Tuppurainen powiedziała wcześniej, że utrzymanie tego połączenia pasażerskiego nie jest obecnie pożądane.

Allegro było po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskim ostatnim pociągiem, którym pasażerowie mogli dostać się z Rosji do Unii Europejskiej. Pociągi między Helsinkami a Petersburgiem kursowały w codziennym rytmie od grudnia 2010 roku.

 

O ile w czasach „zimnej wojny” Finlandia utrzymywała ze Związkiem Radzieckim specjalne relacje koordynując w porozumieniu z Moskwą swoją politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, o tyle obecnie Helsinki popierają rozległe sankcje jakie na Rosję nałożyła Unia Europejska. Jej atak na Ukrainę, jaki nastąpił 24 lutego wywołał w kręgach politycznych Finlandii dyskusję nad ewentualnością przystąpienia tego państwa do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

news.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz