Wzgórza Golan: Netanjahu założył osadę nazwaną na cześć Trumpa

Premier Izraela Binjamin Netanjahu zainaugurował w niedzielę powstanie nowego izraelskiego osiedla na okupowanych Wzgórzach Golan. Miejscowość nosi imię prezydenta USA Donalda Trumpa. – podaje agencja AFP.

W czasie uroczystości z udziałem ministrów izraelskiego rządu i ambasadora USA w Izraelu Davida Friedmana, Netanjahu odsłonił tablicę z napisem w języku hebrajskim “Ramat Trump” i angielskim “Trump Heights” (Wzgórza Trumpa). Jak mówił izraelski premier, zrobiono to z wdzięczności dla “wielkiego przyjaciela” Izraela Donalda Trumpa za uznanie izraelskiej suwerenności nad Wzgórzami Golan. Netanjahu powtarzał, że Wzgórza Golan “są izraelskie i tak pozostanie na zawsze”.

Jak podaje AFP, osiedle noszące imię Trumpa ma zostać zbudowane w miejscu zajmowanym obecnie przez cztery rodziny osadników. Wcześniej znajdował się tu kibuc powstały w 1984 roku. Netanjahu obiecywał, że rząd zainwestuje tutaj w budowę domów i dróg, jak również w edukację i obiekty turystyczne. Według niego nowa osada “napędzi rozwój Wzgórz Golan”.

Jak pisaliśmy, zgodnie z prawem międzynarodowym Wzgórza Golan są częścią terytorium Syrii. Od 1967 r. ich obszar, w efekcie Wojny Sześciodniowej, jest okupowany przez Izrael. W czasie wojny 1973 r. Syryjczycy zdołali odzyskać niewielki fragment tego regionu, reszta jest nadal okupowana przez Izrael, który w 1981 r., zgodnie z decyzją Knessetu, jednostronnie anektował większą część Wzgórz Golan, co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową, w tym przez ONZ. Teren ten jest używany przez Izraelczyków do akcji przeciwko władzom i armii Syrii od początku konfliktu zbrojnego w tym państwie. W grę wchodzą nie tylko ataki rakietowe ale też wspieranie antyrządowych, w tym dżihadystycznych ugrupowań zbrojnych w sąsiedniej syryjskiej prowincji. W 2017 roku ONZ przyjęła rezolucję, w której skrytykowano Izrael za okupację Wzgórz Golan. Mimo tego prezydent USA Donald Trump uznał w marcu suwerenność Izraela na Wzgórzach GolanIzraelczycy zapowiedzieli już kolonizację regionu.

Według AFP na anektowanej przez Izrael części Wzgórz Golan mieszka 23 tys. Druzów – arabskiej grupy etnicznej obecnej również w Syrii i Libanie. Od 1967 roku pojawiło się tu 25 tys. żydowskich osadników.

Kresy.pl / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply