Papież Franciszek w marcu przyszłego roku złoży wizytę w Iraku. Będzie to pierwsza pielgrzymka papieża od czasu wybuchu pandemii koronawirusa i pierwsza pielgrzymka papieża do Iraku w historii. Agencja Reutera nazywa plany papieża „ryzykownymi”.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował w poniedziałek, że Franciszek odwiedzi Irak w dniach 5-8 marca przyszłego roku na zaproszenie rządu Iraku oraz miejscowego Kościoła katolickiego. Papież, który w przyszłym tygodniu skończy 84 lata, odwiedzi Bagdad, Ur – miasto związane ze starotestamentowym patriarchą Abrahamem oraz Erbil, Mosul i Karakosz na równinie Niniwy.

Program podróży zostanie podany do wiadomości w późniejszym czasie i będzie uwzględniał zmiany sytuacji epidemicznej na świecie.

Będzie to pierwsza zagraniczna podróż papieża od listopada 2019 roku. Planowane na ten rok wyjazdy zostały odwołane z powodu pandemii COVID-19.

Papież jeszcze w czerwcu 2019 roku mówił o zamiarze odwiedzenia Iraku w 2020 roku. W styczniu potwierdził to podczas audiencji dla prezydenta tego kraju. Jego plany zniweczyły najpierw względy bezpieczeństwa, a potem pandemia.

Agencja Reutera przypomniała, że w 2000 roku, jeszcze za rządów Saddama Husajna, papież Jan Paweł II chciał odwiedzić miasto Ur. Miał to być pierwszy etap trzyetapowej pielgrzymki do Iraku, Egiptu i Izraela. Ostatecznie rozmowy z irackimi władzami nie dały rezultatu i papież pojechał tylko do Egiptu i Izraela.

Według źródła agencji Reutera w Watykanie pielgrzymka do Iraku ma być wsparciem papieża dla kilkusettysięcznej wspólnoty chrześcijan w Iraku, którzy przeżyli szczególnie ciężkie czasy, gdy znaczną część kraju kontrolowali bojownicy Państwa Islamskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Iracki arcybiskup o prześladowaniach chrześcijan przez ISIS

Kresy.pl / reuters.com / vaticannews.va

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz