W podręczniku szkolnym do nauki historii wydanym w Arabii Saudyjskiej znalazło się „zdjęcie” postaci znanej z filmowego cyklu „Gwiezdne wojny” jako uczestnika założycielskiego zjazdu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Założenie ONZ było historycznym momentem w którym liderzy z całej planety zebrali się razem w imię bardziej pokojowego świata. Jednak większość historyków nie przypomina by był wśród nich Yoda, mistrz Jedi” – napisał brytyjski „Daily Telegraph”. Co innego wynika jednak z jednego z opublikowanych w Arabii Saudyjskiej podręczników do nauki historii. W rozdziale poświęconym panowaniu Fajsala ibn Abd al-Aziz al-Sauda zamieszczono zdjęcie przedstawiające jego wystąpienie, jeszcze jako wicekróla, właśnie na zjeździe założycielskim organizacji w San Francisco w czerwcu 1945 roku. Tuz obok księcia Fajsala, jak wynika z  saudyjskiego podręcznika, zasiadał właśnie filmowy mistrz Yoda.

Minister edukacji Arabii Saudyjskiej, Ahmed al-Eissa już publicznie przeprosił za „nieumyślny błąd”. Jak poinformował – „Ministerstwo zaczęło drukować poprawioną kopię podręcznika wycofując poprzednią wersję i sformowało komisję prawną, która ustali źródło błędu i podejmie odpowiednie działanie”.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

Sama grafika łącząca niezwykle popularną filmową postać z rzeczywistą fotografią saudyjskiego monarchy podpisującego Kartę Narodów Zjednoczonych jest dziełem saudyjskiego artysty Abdullaha al-Szeri. Jak powiedział to nie on jest odpowiedzialny za umieszczenia jej w podręczniku szkolnym. Al-Szeri stworzył większą liczbę grafik w których umieszczał fikcyjne postaci popkulturowe na zdjęciach obrazujących ważne wydarzenia historyczne. Jak skomentował dla dziennika „New York Times” – „Nie chciałem obrazić króla”, al-Szeri uznał bowiem, że „mądry i stanowczo przemawiający Yoda” to „charakter najbardziej podobny” do króla Fajsala.

telegraph.co.uk/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz