Minister spraw zagranicznych Libanu Gebran Bassil zapowiedział, że nie weźmie udziału w konferencji poświęconej Bliskiemu Wschodowi jaka odbędzie się w środę w Warszawie.

Szef libańskiej dyplomacji przedstawił swoje stanowisko na konferencji prasowej na której wystąpił wspólnie z ministrem spraw zagranicznych Iranu Mohammadem Dzawadem Zarifem. Jak wytłumaczył w poniedziałek Bassil, przedstawiciel Libanu nie weźmie udziału w warszawskiej konferencji ze względu na zapowiedzianą obecność premiera Izraela Binajmina Netanjahu, ale też ze względu na jej, przewidywany przez dyplomatę, antyirański przekaz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Liban prowadzi politykę niezaangażowania” – podkreślił Bassil wyraźnie odcinając się od „orientacji” jaką według niego ma organizowana przez Amerykanów konferencja. Liban stara się nie wpisywać w regionalne sojusze walczące o dominację na Bliskim Wschodzie, skupiające się obecnie przede wszystkim wokół Arabii Saudyjskiej z jednej strony i wokół Iranu z drugiej. Oficjalnie Liban pozostaje przy tym w stanie wojny z Izraelem i libańscy politycy unikają pojawiania się na imprezach międzynarodowych na których obecni są przedstawiciele władz Izraela.

Sam premier Izraela nie ukrywa, że chce wykorzystać warszawską konferencję do dyplomatycznej ofensywy przeciw Teheranowi. „Pierwszą kwestią w agendzie jest Iran – jak powstrzymywać go przed okopaniem się w Syrii, jak udaremnić jego agresję w regionie i przede wszystkim jak zapobiec uzyskaniu przez Iran broni jądrowej” – Netanjahu powiedział w czasie niedzielnego posiedzenia swojego rządu.

Konferencję poświęconą Bliskiemu Wschodowi jaka 13 lutego ma odbyć się w Warszawie jako pierwszy zapowiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Dopiero potem o konferencji poinformowali przedstawiciele polskich władz. Pompeo nie ukrywał, że konferencja ma być wymierzona w politykę Iranu. Także ambasador Izraela w Polsce zapowiedziała, że zaproszony do Warszawy izraelski premier także będzie mówił o „zagrożeniu” jakie według niego stanowi Iran. Konferencję ostro krytykowała dyplomacja samego Iranu.

Poseł Robert Winnicki organizuje 13 lutego w Sejmie alternatywną konferencję poświęconą sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie. Obok geopolityka Leszka Sykulskiego oraz eksperta do spraw bezpieczeństwa i terroryzmu Wojciecha Szewki wystąpi na niej współpracujący z naszą redakcją publicysta Karol Kaźmierczak.

timesofisrael.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz