Dziesiątki obywateli Izraela narodowości palestyńskiej zostało aresztowanych w związku z wpisami w mediach społecznościowych na temat wojny w Strefie Gazy.

Wśród zatrzymanych jest znana piosenkarka, pochodząca z Nazaretu Dalal Abu Amneh, która przez dwa dni przebywała w areszcie policyjnym, po czym w środę został zwolniona za kaucją, jak poinformowało BBC. Abu Amneh przebywa obecnie w areszcie domowym. Według jej prawnika, Abiry Baker, funkcjonariusze policji oskarżyli ją o „zakłócanie porządku”, twierdząc, że jej posty mogą podżegać jej fanó do przemocy.

Post, który przyciągnął uwagę policji, przedstawiał flagę palestyńską z arabskim mottem: „Nie ma zwycięzcy oprócz Boga”. Baker twierdzi, że piosenkarka, dobrze znana w całym świecie arabskim ze swoich piosenek o dziedzictwie palestyńskim, wyrażała uczucia religijne. Władze izraelskie zinterpretowały post jako wezwanie do broni.

Od początku wojny między Izraelem a Hamasem izraelska policja przyjęła tak zwaną „politykę zerowej tolerancji” wobec działalności w mediach społecznościowych, uważanej za wyraz poparcia dla Hamasu. Abu Amneh jest, według BBC, jedną z kilkudziesięciu arabskich obywateli Izraela aresztowanych w związku z wpisami na temat wojny zamieszczonymi w mediach społecznościowych. Wiele innych osób zostało zawieszonych lub zwolnionych z pracy albo spotkały ich działania dyscyplinarne ze strony uniwersytetów.

Izraelscy Arabowie – z których wielu woli nazywać się palestyńskimi obywatelami Izraela – stanowią jedną piątą populacji Izraela. Od czasu ataku Hamasu policja twierdzi, że przeprowadziła dochodzenie i zatrzymała ponad 100 osób w związku z ich działalnością w mediach społecznościowych. Tylko w Jerozolimie aresztowano i przesłuchano 63 osoby.

„Każdy, kto podburza przeciwko Państwu Izrael, jego symbolom rządowym, wybranym urzędnikom, personelowi wojskowemu i policji, powinien mieć świadomość, że izraelska policja zareaguje stanowczo i bez wyrozumiałości” – powiedział komisarz izraelskiej policji Jaakow Szabtaj na spotkaniu z wyższymi rangą oficerami przeprowadzonym w tym tygodniu.

Adalah – Centrum Prawne ds. Praw Mniejszości Arabskiej w Izraelu, uważa, że ​​liczba zatrzymanych jest wyższa, ponieważ w ostatnim czasie dokonano większej liczby aresztowań. Dla porównania, według raportu opublikowanego przez Adalah podczas konfliktu między Izraelem a Hamasem w maju 2021 r. jedynie 16 osób, w tym 15 Arabów, zostało oskarżonych o podżeganie do przemocy.

Działacze na rzecz praw człowieka obawiają się, że ten gwałtowny wzrost liczby zatrzymań wynika z przyjęcia przez policję szerszej interpretacji tego, co stanowi podżeganie do przemocy. Na przykład w beduińskim osiedlu  Rahat policja zatrzymała byłego kandydata na burmistrza, dr Amira al-Huzaila, który udostępnił w mediach społecznościowych mapę Strefy Gazy zawierającą analizę możliwych scenariuszy spodziewanej operacji lądowej sił izraelskich. To doprowadziło go do oskarżenia o pomaganie wrogowi w czasie wojny.

7 października palestyńska organizacja polityczno-wojskowa Hamas rozpoczęła ze Strefy Gazy atak na terytorium Izraela. Hamas wystrzelił według różnych szacunków 2-5 tys. pocisków rakietowych, a następnie rozpoczął ofensywę, której częścią był desant przeprowadzony za pomocą motolotni i łodzi.

Bojownicy Hamasu znaleźli się w niektórych przypadkach daleko za linią granicy. Palestyńczycy strzelali do wojskowych i cywilów. Zajęli pewną liczbę izraelskich posterunków wojskowych przechwytując sprzęt w tym czołgi Merkawa. Co najmniej jeden taki czołg został uszkodzony w wyniku ataku improwizowanym dronem. Jego załoga została pojmana. Izraelczycy mogli stracić nawet siedem swoich czołgów. Palestyńczykom udało się także zając komisariat policji w Sderot

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W odwecie na atak Hamasu na południowy Izrael, Izraelczycy rozpoczęli ostrzały i bombardowania Strefy Gazy, gdzie znajduje się główna baza tej organizacji polityczno-wojskowej. Eksklawa objęta jest pełną blokadą – odcięta od żywności, energii, wody i lekarstw. Przedstawiciel ONZ uznał to za naruszenie prawa międzynarodowego. W sobotę z Egiptu do regionu wjechał pierwszy konwój z pomocą humanitarną złożony z 20 ciężarówek.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply