Iran nałożył w sobotę sankcje personalne na kolejnych 24 byłych i obecnych przedstawicieli władz USA, podała telewizja Al Jazeera.

Zgodnie z oświadczeniem irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dziewięciu Amerykanów trafiło na listę objętych sankcjami za „zaangażowanie w działania terrorystyczne”. Znaleźli się wśród tej grupy: George W. Casey Jr, były szef sztabu armii amerykańskiej i dowódca sił wielonarodowych w Iraku; Joseph Votel, były dowódca Dowództwa Centralnego Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych; były adwokat Donalda Trumpa, Rudy Giuliani oraz kilku obecnych i byłych dyplomatów amerykańskich w Palestynie i Libanie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1109.18 PLN    (5.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Kolejnych 15 Amerykanów trafiło na irańską czarną listę, za „poważne naruszenia praw człowieka”. Znaleźli się wśród nich nie tylko byli urzędnicy Departamentu Skarbu USA, z administracji Obamy i Trumpa, ale też osoby z firmy konsultingowej Kharon.

„Islamska Republika Iranu nada utrzymuje, że promulgowanie i stosowanie jednostronnych środków presji jest poważnym naruszeniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego określonych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz rażącym naruszaniem prawa międzynarodowego i utrudnianiem korzystania z praw człowieka” – Al Jazeera zacytowała oświadczenie resortu.

Administracja Obamy nałożyła na Iran sankcje w związku z rozwijaniem przez ten kraj programu energetyki jądrowej. Waszyngton twierdzi do dziś, że może on doprowadzić do skonstruowania przez Irańczyków broni masowego rażenia. W 2015 r. USA i grupie mocarstw udało się zawszeć porozumienie w sprawie kontrolowanego rozwoju irańskiego programu atomowego (JCPOA). Jednak w 2018 r. USA jednostronnie wycofały się z tego porozumienia i nałożyły na Iran rozległe i dotkliwe sankcje.

Od listopada zeszłego roku trwają negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej umowy w sprawie irańskiego sektora jądrowego.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz