Iran nałożył w sobotę sankcje personalne na kolejnych 24 byłych i obecnych przedstawicieli władz USA, podała telewizja Al Jazeera.

Zgodnie z oświadczeniem irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dziewięciu Amerykanów trafiło na listę objętych sankcjami za “zaangażowanie w działania terrorystyczne”. Znaleźli się wśród tej grupy: George W. Casey Jr, były szef sztabu armii amerykańskiej i dowódca sił wielonarodowych w Iraku; Joseph Votel, były dowódca Dowództwa Centralnego Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych; były adwokat Donalda Trumpa, Rudy Giuliani oraz kilku obecnych i byłych dyplomatów amerykańskich w Palestynie i Libanie.

Kolejnych 15 Amerykanów trafiło na irańską czarną listę, za “poważne naruszenia praw człowieka”. Znaleźli się wśród nich nie tylko byli urzędnicy Departamentu Skarbu USA, z administracji Obamy i Trumpa, ale też osoby z firmy konsultingowej Kharon.

“Islamska Republika Iranu nada utrzymuje, że promulgowanie i stosowanie jednostronnych środków presji jest poważnym naruszeniem podstawowych zasad prawa międzynarodowego określonych w Karcie Narodów Zjednoczonych oraz rażącym naruszaniem prawa międzynarodowego i utrudnianiem korzystania z praw człowieka” – Al Jazeera zacytowała oświadczenie resortu.

Administracja Obamy nałożyła na Iran sankcje w związku z rozwijaniem przez ten kraj programu energetyki jądrowej. Waszyngton twierdzi do dziś, że może on doprowadzić do skonstruowania przez Irańczyków broni masowego rażenia. W 2015 r. USA i grupie mocarstw udało się zawszeć porozumienie w sprawie kontrolowanego rozwoju irańskiego programu atomowego (JCPOA). Jednak w 2018 r. USA jednostronnie wycofały się z tego porozumienia i nałożyły na Iran rozległe i dotkliwe sankcje.

Od listopada zeszłego roku trwają negocjacje w sprawie zawarcia kolejnej umowy w sprawie irańskiego sektora jądrowego.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply