Egipt jest kolejnym państwem arabskim, które normalizuje stosunki z Katarem po rozłamie z 2017 r.

„Arabska Republika Egiptu i państwo Katara wymieniły dziś, 20 stycznia dwie noty dyplomatyczne zgodnie z którymi dwa kraje zgodziły się przywrócić stosunki dyplomatyczne” – portal telewizji Al Jazeera zacytował środowe oświadczenie egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Katarska telewizja przypomniała, że jeszcze w poniedziałek uruchomiono bezpośrednie połączenie lotnicze między Katarem i Egiptem.

Jak twierdzi Al Jazeera w Katarze pracuje i mieszka około 300 tys. Egipcjan. Kryzys w relacjach między państwami stanowił dla nich poważny problem utrudniając podróże do ojczyzny.

Izolacja Kataru rozpoczęła się po tym gdy 5 czerwca 2017 roku Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn ogłosiły bojkot Kataru z powodu „wspierania” przez ten ostatni organizacji terrorystycznych. Dołączył do nich także Egipt. Za decyzją o zerwaniu stosunków dyplomatycznych poszła całkowita blokada niewielkiego emiratu, która objęła nie tylko transport ludzi ale i podstawowych towarów konsumpcyjnych. Konflikt był tak ostry, że doprowadził do wystąpienia Kataru z Organizacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku stycznia doszło do normalizacji relacji Kataru z Arabią Saudyjską. Natomiast Dosze nie udało się ich jeszcze odbudować stosunków z innym państwem Półwyspu Arabskiego – Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Al Jazeera przytoczyła jednak w środę wypowiedź ministra spraw zagranicznych Kataru Mohameda bin Abdulrahmana al-Taniego, który stwierdził, że „jest pewna komunikacja” z władzami ZEA i liczy na „kontynowanie dialogu”.

aljazeera.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz