Rząd Białorusi polecił przeanalizować koncepcję restrukturyzacji białoruskich kolei państwowych w spółkę akcyjną, podał w czwartek portal Tut.by.

O planach rządu powiedział dziennikarzom białoruski wicepremier Dmitrij Krutoj. „Państwowe zjednoczenie <<Biełaruskaja Żeleznaja Doroga>> zetknęła się z poważnym wyzwaniem w kwestii obniżenia obrotu towarowego. Spadł popyt na materiały surowcowe plus jeszcze na rynek przewozów wpłynął koronawirus” – powiedział wiceszef białoruskiego rządu tłumacząc potrzebę zmian w białoruskich kolejach państwowych. Krutoj już zlecił Ministerstwu Regulacji Antymonopolowych i Handlu by sprawdziło bilans przewozów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Uwzględniając, nie boję się tego słowa, nieprzejrzystość rentowności przewozów BielŻD, trzeba rozwinąć dyskusję cz z tego powodu nie przedsięwziąć jakichś środków antykryzysowych w odniesieniu do tego podmiotu. Obok systemowych decyzji, które powinien podjąć rząd” – Tut.by cytuje Krutoja. Wicepremier powiedział, że w ramach państwowego konglomeratu stworzono „bardzo dużo subiektów” co według wicepremiera „bezpośrednio wpływa na ekonomiczną efektywność ich działalności”. Co do decyzji systemowych Krutoj przyznał, że „od dawna są prowadzone [w rządzie] debaty o komercjalizacji kolei”.

Naczelnik BiełŻD Władimir Morozow przyznał w grudniu, że państwowy konglomerat odnotował spadek w zakresie przewiezionych towarów o 7 proc. obsługując w ciągu roku łącznie 170 mln ton ładunków. Morozow twierdził, że jest to spowodowane spadkiem w zakresie przewozy towarów surowcowych kierowanych do portów państw nadbałtyckich. BiełŻd odnotowała więc stratę rzędu 100 mln dolarów.

Białoruskie koleje państwowe to konglomerat 28 państwowych „przedsiębiorstw unitarnych”.

Czytaj także: Łukaszenko skomentował białoruską aferę cukrową

tut.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz