Plac Lenina w Mińsku zostaje

Plac Lenina w Mińsku nie jest tak naprawdę nazwą placu. Jednak powołując się na wolę mieszkańców magistrat białoruskiej stolicy odmówił zmiany tej nazwy.

Plac Lenina – taką nazwę nosił niegdyś główny plac Mińska, przy którym mieści się obecnie gmach rządu. Po uzyskaniu przez Białoruś niepodległości nazwę zmieniono na Plac Niezależności. Mimo tego stacja metra położona w podziemiach nadal nosi nazwę “Plac Lenina”. W jej holu znajduje się zresztą popiersie wodza bolszewików. Na placu nadal stoi pokaźnych rozmiarów pomnik Włodzimierza Ilicza.

Na początku lipca do Mińskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego złożono petycję o przemianowanie wspomnianej nazwy stacji metra, podpisana przez 155 mieszkańców. Wnioskodawcy uzasadnili, że nazwa stacji metra nie odpowiada nazwie placu pod którym się znajduje. W dodatku autorzy petycji uznali, że Lenin nie był “działaczem białoruskim” a podpisany przez jego  rząd z rządem Niemiec pokój brzeski “podzielił” w marcu 1918 r. ziemie białoruskie.

Urząd miejski białoruskiej stolicy odpowiedział oficjalnie 24 sierpnia. Według niego miejska komisja do spraw nazw obiektów miejskich miała zamieścić w lokalnych mediach ogłoszenie, w którym poprosiła mieszkańców Mińska by wyrazili swoją opinię na temat ewentualnej zmiany nazwy stacji metra “Plac Lenina”. W piśmie wymieniona jest gazeta “Mińskij Kurier”. Jak twierdzą urzędnicy większość mieszkańców jacy zwrócili się do magistratu sprzeciwiała się likwidacji nazwy “Plac Lenina”. Dlatego nazwa nie zostanie usunięta.

Czytaj także: Na Białorusi świętuję stulecie rewolucji październikowej [+FOTO]

belaruspartisan.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply