Inaczej niż w pozostałych państwach poradzieckich, rocznica rewolucji bolszewików na Białorusi jest nadal świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

O rocznicy przejęcia władzy przez Włodzimierza Lenina pamiętają władze, przypominające mieszkańcom Białorusi o tym co świętują przez telebimy rozstawione na głównych placach miast. Sam prezydent Łukaszenko uważa powołaną przez bolszewików Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką, za podstawę państwowości współczesnej Białorusi kluczową dla tożsamości narodowej Białorusinów.

Jak co roku najokazalej rocznicę rewolucji październikowej świętowali miejscowi komuniści. Jednak w związku z okrągłą, setną rocznicą zamachu Lenina, na mińskim Placu Niezależności pod główny pomnikiem wodza bolszewików zgromadziło się więcej ludzi niż w zeszłym roku. Obok członków Komunistycznej Partii Białorusi obecni byli także członkowie prorządowego, Białoruskiego Republikańskiego Związku Młodzieży a także delegacje z państwowych zakładów pracy i uczelni. Jak relacjonuje portal tut.by “ludzi starszego pokolenia i młodzieży było w tym roku prawie po równo. Niektórzy młodzi ludzie przyznawali nawet, że przyszli z potrzeby serca”.

“Jestem studentką, przyszłam tu dobrowolnie” – portal cytuje Nadieżdę, stojącą wśród tłumu pod pomnikiem Lenina – “Mój dziadek tak czekał na tę datę. Nie wyobrażacie sobie jak marzył jej dożycia” – powiedziała dziewczyna. “Okropności rewolucji i wojny znam tylko z filmów i książek” – deklaruje Nadieżda – “ale jest dla mnie interesującym przychodzić na takie mityngi. Interesujące słuchać weteranów, którzy przychodzą tutaj i objaśniają historię. Wiecie u każdego swój punkt widzenia. Ja słucham wszystkich, nie koncentruje się na jednej opinii”.

Jednak grupa studentów stojących pod oficjalnymi flagami Białorusi przyznaje dziennikarzowi tut.by, że przyszli tu na polecenie władz uniwersytetu. “Nam wszystko jedno” – deklaruje jeden z nich. Całkiem inaczej manifestację przeżywał około 40-letni mężczyzna – “Jestem zwykłym obywatelem. Urodziłem się w ZSRR i rosłem wraz z nim. I jestem z tego dumny. Mogłem otrzymać wyższe wykształcenie prawnicze, bez łapówek i błagania. Sam. I za to jestem wdzięczny ZSRR” – zadeklarował.

Uroczystości na Placu Niezależności rozpoczęły się o godzinie 10 czasu lokalnego. Złożeniu wieńców pod pomnikiem Lenina towarzyszył gromki okrzyk “Urra” ze strony zebranych komunistów. “Najważniejsze osiągnięcia rewolucji: władza ludu, sprawiedliwość społeczna, przyjaźń ludzi i wsparcie – to jest to co przyniósł nam Październik. Najważniejsze żebyśmy utrzymali to co wartościowe i chwalebne, to czego dokonał naród radziecki” – apelował przedstawiciel rady Komunistycznej Partii Białorusi, Aleksiej Kamaj. “Pierwszy raz w historii idee lewicowe zwyciężył na kuli ziemskiej w 1917” – twierdził działacz komunistyczny, który, wskazując na przykład Chin, Wietnamu i Ameryki Łacińskiej, utrzymywał, że “świat jest coraz bardziej lewicowy” i tylko “Europa straciła samą siebie”.

tut.by/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply