Do białoruskiego aresztu trafił Andrej Dzmitrijeu, który w czasie ubiegłorocznych wyborów prezydenckich był jednym z kontrkandydatów Aleksandra Łukaszenki.

40-letni Dzmitrijeu jest współprzewodniczącym stowarzyszenia “Mów prawdę” i członkeim komitetu organizacyjnej “Naszej Partii”. W zeszłym roku władze zarejestrowały go jako kandydata na prezydenta. Według oficjalnych danych Dzmitrijeu uzyskał 9 sierpnia 2020 r. poparcie 1,2 proc. głosujących i zajęć czwarte miejsce.

W czasie kampanii wyborczej Dzimitijeu był on mało popularnym działaczem opozycyjnym, nawet według sond urządzanych przez media niezależne. Zdecydowanie wysuwali się przed niego kolejno Siergiej Tichanowski, Wiktor Babaryko i Swietłana Tichanowska. Dzmitrijeu nie krytykował też władz tak bezpardonowo jak oni.

Według portalu Naviny.by Dzmitrjeu został zatrzymany 12 sierpnia, ale nie wiadomo funkcjonariusze jakiej służby go zatrzymali, ani gdzie się teraz znajduje. Inna współprzewodnicząca stowarzyszenia “Mów prawdę” – Tatiana Korotkiewicz podejrzewa, że Dzmitrijeu została zatrzymany w ramach szerszej akcji białoruskich organów ścigania przeciwko działaczom inicjatywy “Schod”. To inicjatywa cyfrowej platformy, której celem było stworzenie przestrzeni do dyskusji o sytuacji na Białorusi i wyłonienie przedstawicieli narodu do rozmów z władzami. Platforma została uruchomiona 6 stycznia bieżącego roku i przy jej pomocy wyłoniono już 151 członków Zjazdu Deputowanych Ludowych.

11 sierpnia funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania w domach co najmniej 22 aktywistów korzystających z platformy. Większość działaczy po przesłuchaniu była zwalniana. Jednak do mińskiego aresztu Akrescina trafił współzałożyciel i pierwszy przewodniczący “Schodu” Igor Leszczenia. W latach 2002-2006 był on doradcą prezydenta Łukaszenko do spraw zagranicznych stosunków politycznych i gospodarczych. Po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Leszczenia była jednym z pierwszych urzędników państwowych, którzy skrytykowali siłowe tłumienie manifestacji przeciwników Łukaszenki. Swoje krytyczne nastawienie potwierdził ustąpieniem ze stanowiska ambasadora Białorusi na Słowacji.

Czytaj także: Redaktor niepaństwowej gazety chce okrągłego stołu na Białorusi

naviny.online/rfi.fr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply