W czwartek zatrzymany został dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Naukowo-Badawczego Systemów Hipersonicznych (NIPGS).

„W toku działań operacyjno-śledczych funkcjonariusze FSB Rosji zatrzymali w stolicy dyrektora generalnego NIPGS Aleksandra Kuranowa. Śledczy planują poprosić sąd o [tymczasowe] aresztowanie go na dwa miesiące” – agencja informacyjna TASS zacytowała anonimowe źródło poinformowane w sprawie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Służba prasowa lefortowskiego sądu rejonowego w Moskwie potwierdziła już oficjalnie, że faktycznie wpłynął do niego wniosek o tymczasowe aresztowanie Kuranowa. Naukowiec został zatrzymany jako podejrzany o zdradę państwa.

TASS opisała go jako doświadczonego naukowca, autora ponad 120 prac i artykułów naukowych. Kuranow jest doktorem nauk technicznych i uczelnianym profesorem wykładającym na Katedrze Systemów i Technologii Kierowania Sankt-Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego im. Piotra Wielkiego. Służba prasowa tej uczelni potwierdziła już, że jej pracownik jest podejrzany zo zdradę państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Rosja od dawna prowadzi badania i testy broni hipersonicznej. Rosjanom udało się opracować pociski Awangard. To hipersoniczny ładunek ślizgowy o zasięgu międzykontynentalnym, mogący lecieć w kierunku celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku, wystrzeliwany wraz z rakietą. Obecnie w ramach rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych trwa przezbrajanie się na najnowsze systemy Awangard. Jak pisaliśmy, w grudniu 2020 roku dwie rakiety z hiperonicznym ładunkiem ślizgowym weszły do służby.

Przeczytaj: Rosja wzmocni Strategiczne Siły Rakietowe o dodatkowe wyrzutnie systemów Jars i Awangard [+VIDEO]

tass.ru/novayagazeta.ru/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz