W czwartek zatrzymany został dyrektor generalny Przedsiębiorstwa Naukowo-Badawczego Systemów Hipersonicznych (NIPGS).

„W toku działań operacyjno-śledczych funkcjonariusze FSB Rosji zatrzymali w stolicy dyrektora generalnego NIPGS Aleksandra Kuranowa. Śledczy planują poprosić sąd o [tymczasowe] aresztowanie go na dwa miesiące” – agencja informacyjna TASS zacytowała anonimowe źródło poinformowane w sprawie.

Służba prasowa lefortowskiego sądu rejonowego w Moskwie potwierdziła już oficjalnie, że faktycznie wpłynął do niego wniosek o tymczasowe aresztowanie Kuranowa. Naukowiec został zatrzymany jako podejrzany o zdradę państwa.

TASS opisała go jako doświadczonego naukowca, autora ponad 120 prac i artykułów naukowych. Kuranow jest doktorem nauk technicznych i uczelnianym profesorem wykładającym na Katedrze Systemów i Technologii Kierowania Sankt-Petersburskiego Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego im. Piotra Wielkiego. Służba prasowa tej uczelni potwierdziła już, że jej pracownik jest podejrzany zo zdradę państwa.

Rosja od dawna prowadzi badania i testy broni hipersonicznej. Rosjanom udało się opracować pociski Awangard. To hipersoniczny ładunek ślizgowy o zasięgu międzykontynentalnym, mogący lecieć w kierunku celu z prędkością 20 razy przekraczającą prędkość dźwięku, wystrzeliwany wraz z rakietą. Obecnie w ramach rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych trwa przezbrajanie się na najnowsze systemy Awangard. Jak pisaliśmy, w grudniu 2020 roku dwie rakiety z hiperonicznym ładunkiem ślizgowym weszły do służby.

Przeczytaj: Rosja wzmocni Strategiczne Siły Rakietowe o dodatkowe wyrzutnie systemów Jars i Awangard [+VIDEO]

tass.ru/novayagazeta.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz