Prezydent Andrzej Duda zaprosił przywódcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – dowiedziało się Radio Swoboda. Jeśli Łukaszenko przyjedzie 1. września do Warszawy, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce.

Kancelaria Prezydenta potwierdziła Radiu Swoboda zaproszenie Aleksandra Łukaszenki. Jak stwierdzono, Białoruś została zaproszona na obchody jako członek Partnerstwa Wschodniego. Według pałacu prezydenckiego Polska ma zamiar obchodzić rocznicę wybuchu wojny wspólnie z krajami, z którymi „blisko współpracuje na rzecz pokoju na świecie zgodnie z prawem międzynarodowym”. Za takie uznano państwa NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Głowa każdego z nich otrzymała zaproszenie na warszawskie uroczystości.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W Kancelarii Prezydenta odbyły się już pierwsze spotkania robocze z ambasadorami zaproszonych krajów. Obecnie oczekuje się na potwierdzenie przyjazdu i składu delegacji.

Radio Swoboda przypomniało, że w lutym br. Warszawę odwiedził przewodniczący białoruskiej Rady Republiki – wyższej izby białoruskiego parlamentu – Michaił Miasnikowicz, który pytany przez dziennikarzy nie wykluczył wizyty Aleksandra Łukaszenki w Polsce.

Nie wiadomo, czy prezydent Białorusi zdecyduje się na przyjazd do Warszawy. Jak przypomina Radio Swoboda, w ubiegłym roku pomimo zaproszenia od Emmanuela Macrona nie pojechał do Paryża na obchody zakończenia I wojny światowej. W listopadzie 2017 roku zignorował zaproszenie na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Brukseli.

Jak zauważył portal kanału Biełsat, jeśli Łukaszenko przyjmie zaproszenie na warszawskie obchody, będzie to jego pierwsza wizyta w Polsce. [AKTUALIZACJA 23.03.2019: Ewentualna wizyta Łukaszenki w Polsce nie będzie jego pierwszą – prezydent Białorusi był w Polsce w 1995 roku na obchodach 50. rocznicy wyzwolenia Auschwitz]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Putin nie został zaproszony na uroczystości rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej

Kresy.pl / Radio Swoboda.

Czytaj kolejny artykuł
3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz