Prezydent Białorusi zabrał głos na temat często podnoszonej przez miejscowych opozycjonistów możliwości aneksji tego państwa przez Rosję.

Możliwość przyłączenia Białorusi przez Rosjan jest groźbą często pojawiającą się w narracji białoruskich opozycjonistów, oskarżających władze kraju o to, że ich polityka przygotowuje taki scenariusz. Twierdzenia takie stawiają także niektórzy publicyści w Polsce. Do takich tez odniósł się w środę prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko, przy okazji spotkania z nowym ambasadorem Rosji w Mińsku Michaiłem Babiczem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jedno jest niewątpliwe i wy to wiecie – jesteśmy suwerennym, niezależnym krajem. Jeśli już mówić otwarcie, nie tylko dzięki dążeniom naszego narodu staliśmy się suwerennym i niezależnym państwem. Tego chciała Rosja i ówczesne kierownictwo Rosji. Obecne kierownictwo ogłosiło ciągłość tego kursu” – powiedział Łukaszenko.

„W XXI wieku mówić […] o inkorporacji, włączeniu Białorusi w skład Rosji to po prostu śmieszne. I ani razu nie słyszałem tego od obecnego prezydenta Rosji i przeszłego, pierwszego prezydenta Rosji” – zapewniał przywódca Białorusi. Łukaszenko nawiązał też do swojej przeszłej wypowiedzi o tym, że kierownictwo Rosji obawia się utracić sojuszniczych relacji z jego państwem – „I ja, będąc w kierownictwie Rosji, dokładnie tak bym się zachowywał, przeżywał w sprawie Białorusi, z kim ona będzie. Czy ona skręci na zachód, jak niektóre pismaki, szczególnie w Rosji, to omawiają […] Czy ona będzie razem z bratnią Rosją”.

Jednocześnie zapewnił Moskwę o pozytywnym nastawieniu – „Wy wiecie, powiem wprost, mi skręcać tu i tam, nie na miejscu. Mi – prezydentowi, który już raz skręcił od ostrego nacjonalizmu i innych antyrosyjskich spraw, przeprowadzając na Białorusi referendum, w którym naród się określił. I za sojuszem Białorusi z Rosją zagłosowała po prostu nie większość, ale przytłaczająca większość naszej ludności” – powiedział Łukaszenko.

Czytaj także: Łukaszenko: Trzeba będzie wchodzić w skład jakiegoś państwa [+VIDEO]

belaruspartizan.by/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz