Łukaszenko gotowy do rozmowy z opozycją ale nie każdą

W czasie publicznego wystąpienia prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko nazwał część swoich przeciwników „zdrajcami”.

Łukaszenko wręczał we wtorek w Mińsku nagrodę „za odrodzenie duchowe Białorusi”. W trakcie uroczystości białoruski przywódca wypowiedział się także na temat ewentualnych zmian politycznych w kraju, które mają rozpocząć się od sesji Ogólnobiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego, która odbędzie się w dniach 11-12 grudnia.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Jesteśmy gotowi rozmawiać z wszelkimi uczciwymi ludźmi. Jesteśmy gotowi prowadzić dialog z wszelką opozycją (widzieliście to i wiecie), we wszelkich kwestiach od zmian w konstytucji, kończąc na przyszłości naszej Białorusi. Ale przed nikim nie będziemy klękać na kolana” – słowa Łukaszenki zacytował za agencją BelTa rosyjski portal Wiedomosti. Według portalu Łukaszenko miał także użyć sformułowania o „zdrajcach” z którymi nie zamierza rozmawiać.

Protesty przeciwko rządzącemu Białorusią od niemal 27 lat Łukaszence wybuchły jeszcze wiosną zeszłego roku, na fali formowania się grup potencjalnych kandydatów. Dwóch najpoważniejszych – wideobloger Siergiej Tichanowski i finansista Wiktor Babaryko nie zdołało zarejestrować swoich kandydatów bowiem wylądowali w areszcie tymczasowym z poważnymi zarzutami. W efekcie swoją kandydaturę zarejestrowała żona Tichanowskiego – Swietłana, która gromadziła na swoich wiecach wyborczych duże liczby obywateli w całym kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W wieczór wyborczy 9 sierpnia po ogłoszeniu oficjalnego wyniku wyborczego dającego Łukaszence zwycięstwo z poparciem 80 proc. głosujących, w całej Białorusi doszło do masowych, ulicznych wystąpień obywateli kwestionujących ten wynik i domagających się odejścia prezydenta oskarżanego przez nich o fałszerstwa wyborcze.

Władze zareagowały na to siłą rozpędzają protesty, które przeciągnęły się na kolejne miesiące. W zredukowanej liczebności protesty trwają do dziś.

Jesienią Łukaszenko zaczął obiecywać reformę polityczną polegającą na wzmocnieniu roli parlamentu w systemie władzy. Na reformę polityczną naciskają też władze Rosji.

vedomosti.ru/kreys.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz