Ministerstwo spraw zagranicznych Białorusi zareagowało na przesłuchanie przez ukraińskich śledczych byłego oficera białoruskiego specnazu Igora Makara.

Jak podały we wtorek Ukrajinśki Nowyny, białoruskie MSZ zarzuciło Ukrainie brak obiektywności w sprawie o zabójstwo dziennikarza Pawła Szeremeta i zakwestionowało wiarygodność Igora Makara, który oskarża białoruskie władze o zamówienie zamachu na życie Szeremeta.

Przypomnijmy, że w poniedziałek były oficer białoruskiej jednostki specjalnej „Ałmaz” Igor Makar poinformował o złożeniu w Kijowie zeznań w sprawie o zabójstwo Szeremeta. Wcześniej w styczniu Makar przekazał mediom nagranie z 2012 roku mające być zapisem rozmowy ówczesnego szefa KGB Białorusi Wadima Zajcewa z dwoma funkcjonariuszami tej służby. Podczas rozmowy omawiano możliwości dokonania zamachów na trzech białoruskich mundurowych, którzy uciekli na Zachód, a także na mieszkającego wówczas w Rosji Pawła Szeremeta.

„To indywiduum jest nam znane od dawna, więc z pewnym sceptycyzmem przyglądaliśmy się całemu zamieszaniu wokół jego wypowiedzi” – oświadczył rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Anatolij Głaz. “Odnotowaliśmy również reakcję naszych ukraińskich kolegów, którzy prawie zdecydowali się rozpocząć zupełnie nowe śledztwo w tej sprawie. Przy tym jest jasne, że wyłącznie z powodów politycznych” – dodawał Głaz.

Rzecznik białoruskiej dyplomacji podkreślił, że Ukraina nie wystąpiła do Białorusi po otrzymaniu informacji od Makara.

„Czekaliśmy cierpliwie, aż strona ukraińska zwróci się do nas w ustalonym porządku o pomoc prawną, jak wskazała, w celu przeprowadzenia obiektywnej weryfikacji. Ponieważ nikt do tej pory nie złożył wniosku, pojawiają się uzasadnione wątpliwości co do chęci zachowania przez nich obiektywizmu a dalsze oczekiwanie prawdopodobnie nie ma sensu” – powiedział Głaz.

Jak podają Ukrajinśki Nowyny, białoruskie MSZ udostępniło nagranie dźwiękowe mające podważać wiarygodność Igora Makara. Ma być to zapis rozmowy Makara z nieznaną osobą w ambasadzie na Litwie, w której miał on proponować przekazanie informacji o zbliżających się działaniach specjalnych białoruskich służb, w tym o „likwidacji ludzi”, w zamian za paszport obywatela Litwy i 1,52 mln euro wynagrodzenia. Wedle tych doniesień Białoruś przekazała swoje materiały na temat Makara Polsce, Litwie i Niemcom.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Białoruskie władze ujawniły nagranie domniemanej rozmowy Warszawy i Berlina w sprawie Nawalnego

Kresy.pl / ukranews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply