Białoruś wydala polskiego dyplomatę

Białoruskie władze poinformowały w środę o wydaleniu z Białorusi polskiego dyplomaty z konsulatu generalnego w Brześciu.

Rzecznik prasowy MSZ Białorusi Anatolij Głaz poinformował w środę, że białoruskie władze podjęły decyzję o wydaleniu z kraju pracownika konsulatu generalnego RP w Brześciu. Decyzja została zakomunikowana dzisiaj charge d’affaires ambasady RP w Mińsku, którego wezwano do MSZ Białorusi.

Jako powód wydalenia polskiego dyplomaty MSZ Białorusi wskazało rzekomą pomoc, jaką pracownik konsulatu miał udzielić polskiemu obywatelowi przy próbie nielegalnego opuszczenia Białorusi.

Białoruskie władze twierdzą, że Polak ów spowodował na Białorusi wypadek samochodowy, w którym zginęły dwie osoby. W związku z toczącym się śledztwem zakazano mu opuszczania Białorusi. “Jednak 3 stycznia 2022 roku, aby uniknąć odpowiedzialności, obywatel ten próbował opuścić nasz kraj i ukryć się w Polsce, ale został zatrzymany przez pograniczników” – czytamy w białoruskim komunikacie.

Według strony białoruskiej “próbę ucieczki zainicjowali i zorganizowali pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Brześciu”. Białoruskie MSZ zarzuciło im, że zrobili to świadomie, wiedząc o tymczasowym ograniczeniu wolności zastosowanym wobec Polaka. “To znaczy, że pracownicy polskiego konsulatu celowo nakłaniali swojego obywatela do łamania białoruskiego prawa” – twierdzi MSZ Białorusi.

W swoim komunikacie białoruskie MSZ zaznaczyło, że o zdarzeniu poinformuje “swoich zagranicznych partnerów”.

Polskie MSZ jak dotąd nie skomentowało tej sprawy.

Jak informowaliśmy, w marcu 2021 roku białoruskie władze zdecydowały o wyrzuceniu z Białorusi konsula Jerzego Timofiejuka z konsulatu generalnego RP w Brześciu. Pretekstem do wydalenia dyplomaty było wzięcie przez niego udziału w zamkniętych lokalnych obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Brześciu. Jednocześnie białoruskie władze zainicjowały represje wobec przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej. Wywołało to wojnę dyplomatyczną pomiędzy Polską a Białorusią.

Kresy.pl / mfa.gov.by

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply