Sąd w Brześciu ogłosił w środę wyrok w sprawie Białorusina, który dołączył do oddziałów separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej by walczyć z armią Ukrainy.

Sąd uznał 44-letniego mieszkańca Brześcia, Wadima, za winnego uczestnictwa w konflikcie zbrojnym na terytorium innego państwa i skazał go na 2 lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. Tak niski wyrok sąd wytłumaczył współpracą oskarżonego z wymiarem sprawiedliwości, złożeniem przez niego szczerych zeznań oraz wyrażeniem skruchy za swoje postępowanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Skazany wyjechał na Ukrainę w 2015 r. Na posiedzeniu sądu 1 lipca skazany zadeklarował, że do sił nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej „dołączył na ochotnika z powodów ideowych”. Otrzymał pseudonim „Wietierok”. Co ciekawe, jak pisze portal Biełorusskij Partizan, skazany nigdy nie odbył zasadniczej służby wojskowej w białoruskiej armii, z której został zwolniony z powodów zdrowotnych.

Zgodnie ustaleniami sądu Białorusin brał udział w działaniach bojowych. Walczył w rejonie miejscowości Kominternowo w obwodzie donieckim. Był dwukrotnie ranny: w nogę i rękę. W szeregach donieckich separatystów pozostawał w 2016 i 2017 r., lecz w październiku 2017 roku wyjechał do Syrii, gdzie przebywał przez dwa miesiące. Podkreślał jednak, że w tym arabskim państwie nie walczył lecz pracował w składzie paliw. Z Syrii wrócił do Donbasu gdzie nadal służył w szeregach sił zbrojnych DRL. Pod koniec 2018 r. pod pozorem urlopu Białorusin wyjechał do Brześcia i sam zgłosił się do miejscowego KGB. Jak twierdził, był niezadowolony za zachowania oficerów sił zbrojnych DRL. Na proces początkowo czekał w areszcie, a następnie w areszcie domowym.

Białorusini pojawili się po obu stronach ukraińskiego konfliktu. W większości obywatele Białorusi dołączają do oddziałów donbaskich separatystów, często są to byli wojskowi i milicjanci. Istnieje jednak niewielki oddział białoruskich nacjonalistów wspierających ukraińską armię.

Czytaj także: Donbas: Flaga Wehrmachtu nad pozycjami ukraińskiej armii? [+VIDEO]

belaruspartisan.by/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz