Sąd w Brześciu ogłosił w środę wyrok w sprawie Białorusina, który dołączył do oddziałów separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej by walczyć z armią Ukrainy.

Sąd uznał 44-letniego mieszkańca Brześcia, Wadima, za winnego uczestnictwa w konflikcie zbrojnym na terytorium innego państwa i skazał go na 2 lata pozbawienia wolności w kolonii karnej. Tak niski wyrok sąd wytłumaczył współpracą oskarżonego z wymiarem sprawiedliwości, złożeniem przez niego szczerych zeznań oraz wyrażeniem skruchy za swoje postępowanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Skazany wyjechał na Ukrainę w 2015 r. Na posiedzeniu sądu 1 lipca skazany zadeklarował, że do sił nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej „dołączył na ochotnika z powodów ideowych”. Otrzymał pseudonim „Wietierok”. Co ciekawe, jak pisze portal Biełorusskij Partizan, skazany nigdy nie odbył zasadniczej służby wojskowej w białoruskiej armii, z której został zwolniony z powodów zdrowotnych.

Zgodnie ustaleniami sądu Białorusin brał udział w działaniach bojowych. Walczył w rejonie miejscowości Kominternowo w obwodzie donieckim. Był dwukrotnie ranny: w nogę i rękę. W szeregach donieckich separatystów pozostawał w 2016 i 2017 r., lecz w październiku 2017 roku wyjechał do Syrii, gdzie przebywał przez dwa miesiące. Podkreślał jednak, że w tym arabskim państwie nie walczył lecz pracował w składzie paliw. Z Syrii wrócił do Donbasu gdzie nadal służył w szeregach sił zbrojnych DRL. Pod koniec 2018 r. pod pozorem urlopu Białorusin wyjechał do Brześcia i sam zgłosił się do miejscowego KGB. Jak twierdził, był niezadowolony za zachowania oficerów sił zbrojnych DRL. Na proces początkowo czekał w areszcie, a następnie w areszcie domowym.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Białorusini pojawili się po obu stronach ukraińskiego konfliktu. W większości obywatele Białorusi dołączają do oddziałów donbaskich separatystów, często są to byli wojskowi i milicjanci. Istnieje jednak niewielki oddział białoruskich nacjonalistów wspierających ukraińską armię.

Czytaj także: Donbas: Flaga Wehrmachtu nad pozycjami ukraińskiej armii? [+VIDEO]

belaruspartisan.by/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz