Donbascy separatyści oskarżyli pułk „Azow” o wywieszenie nazistowskiej flagi nad pozycjami ukraińskiej armii pod Marinką. Jako dowód opublikowali nagranie wideo.

Nagranie, które ukazało się 2. maja na kanale sił zbrojnych nieuznawanej Donieckiej Republiki Ludowej, zostało wykonane z pozycji zajmowanych przez separatystów. Widać na nim flagę ze swastyką (separatyści twierdzą iż jest to sztandar Wehrmachtu) powiewającą nad czymś, co może być wojskowymi umocnieniami. Korespondent służby prasowej armii separatystów Dmitrij Astrachań twierdzi, że nagranie zostało wykonane we wsi Marinka, gdzie kilka dni temu strona ukraińska przerzuciła kontrowersyjny pułk „Azow”. To właśnie żołnierze tej jednostki, oskarżanej o sympatyzowanie z ideologią nazistowską, mieli wywiesić flagę ze swastyką.

Astrachań podkreślił na nagraniu, że flaga została wywieszona „w przeddzień” rocznicy kapitulacji III Rzeszy i zarzucił „azowcom”, że już zdążyli ostrzelać pozycje cywilne i popełnić zbrodnie wojenne.

„Teraz pokażemy wam flagę tych, którzy faktycznie walczą przeciw Donbasowi nie patrząc na to, że ukraińska propaganda próbuje mówić o demokracji, liberalnych wartościach i drodze do Europy” – mówił Astrachań zapowiadając kadry pokazujące flagę ze swastyką.

Zdaniem dziennikarza Bilda Juliana Roepcke, legitymującego się antyputinowskimi i proukraińskimi poglądami, nagranie nie jest fejkiem. „Do wszystkich twierdzących, że to +rosyjska propaganda+, +fejk+ lub +to nie Marinka+. Nie zgadzam się” – napisał Roepcke na Twitterze. W innym twicie niemiecki dziennikarz próbował bagatelizować postępowanie ukraińskich żołnierzy. „Czasem naprawdę nienawidzę ich poczucia +humoru+” – pisał Roepcke.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ukraiński pułk „Azow”, odwołujący się do elementów ideologii neonazistowskiej i neobanderowskiej, początkowo funkcjonował jako batalion ochotniczy. Później został przekształcony w pułk. Wszedł w skład Narodowej Gwardii Ukrainy. Jak informowaliśmy, członkowie „Azowa” chętnie posługują się symboliką nazistowską – w tym 36 Dywizji Grenadierów SS „Dirlewanger”, która pacyfikowała warszawską Wolę podczas Powstania Warszawskiego.  Z powodu neonazistowskich powiązań Azowa Kongres USA zadecydował, że środki z pomocy finansowej dla Ukrainy nie mogą być wykorzystywane przez tę jednostkę.

CZYTAJ TAKŻE: Pułk „Azow” wrócił na linię frontu w Donbasie

Kresy.pl / YouTube / armiyadnr.su / politnavigator.net

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • franciszekk
   franciszekk :

   Aaaa…… jak wyjaśnisz ka9q @ka9q taki fakt poniżej.
   Na elewacji polskiej szkoły Rada Miasta Lwowa powiesiła popiersie jednego z największych krwawych rzeźników Polaków w okresie krwawej likwidacji państwa II RP przez hitlerowskie Niemcy i stalinowskie ZSRR!
   Co było motywacją włodarzy miasta Lwowa?
   1) wyraz przyjaźni i chęć dobrej współpracy,
   2) pokazanie swojej; siły, niezależności, władzy poprzez upokorzenie i POgardę Polaków,
   3) pokazanie; swojej głupoty, chamstwa, prymitywnej mentalności kacapskiej,
   4) pokazanie chorobliwego – schizofrenicznego skrajnego nacjonalizmu w najgorszym nazistowskim wydaniu,
   5) cuś jeszcze innego …. czego jako Polak nie mogę znaleźć dla logicznego wytłumaczenia sam sobie poza przypisaniem cech działania mentalności kacapskiej.
   Tablica – popiersie krwawego tzw. gieroja – rzeźnika Polaków jak wisiała tak chyba nadal wisi i jest SYMBOLEM ……..no właśnie symbolem CZEGO ???….

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Szko%C5%82a_%C5%9Arednia_nr_10_we_Lwowie

   Ostatnie pytanie kieruję w szczególności do —>> ka9q @ka9q!!!….

 1. ka9q
  ka9q :

  @franciszekk
  Popatrz bardzo dokładnie, co ma wspólnego to co napisałeś z tym co ja na pisałem ?
  Nic
  Jest ,,jelita” na UPAinie co chce zbanderyzować ten kraj i widzę to.
  Ale to ma się nijak do ruskich prowokacji.
  Na przyszłość dla mnie zasada jest prosta ,,wróg mojego wroga nie jest moim przyjacielem”.