Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by członkostwo Polski w Unii Europejskiej i NATO wpisać do konstytucji. Nawet prounijna opozycja nie przyjęła tego pomysłu przychylnie.

Andrzej Duda postulował związanie Polski z UE i NATO poprzez zapisy w konstytucji w swoim przemówieniu podczas obchodów Święta Narodowego 3 Maja. “Mamy konstytucję. Trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować. Nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy w konstytucji o Unii Europejskiej. Czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu. Osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? Uważam, że tak.” – mówił prezydent.

Media podsumowały pierwsze reakcje polityków na propozycję Andrzeja Dudy. Wynika z nich, że jedynie lider PSL, który niedawno wysunął identyczny postulat, przyjął słowa prezydenta z życzliwością. Pomysł poparł premier Morawiecki, lecz wystąpienie Dudy z rezerwą przyjęli inni politycy partii rządzącej. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek wskazała na Twitterze, że “suwerenność państw należących do UE też jest ważna”. Nie wykluczyła jednak dyskusji na temat propozycji prezydenta. Według Ryszarda Czarneckiego “to dopiero początek dyskusji”. Przeciwna nie jest PO, lecz, jak mówił RMF FM poseł Andrzej Halicki, politycy tej partii nie wierzą Andrzejowi Dudzie. Szef PO Grzegorz Schetyna określił propozycję jako “niepoważną i nieodpowiedzialną”, ponieważ jego zdaniem Jarosław Kaczyński jest jej przeciwny. Według szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer prezydent jedynie zastosował “trick wyborczy” próbując przypodobać się wyborcom proeuropejskim. Zdecydowanie przeciw wpisaniu członkostwa w UE i NATO są politycy Kukiz’15. Zdaniem Stanisława Tyszki lepszym rozwiązaniem byłoby wpisanie do konstytucji, że na przykład co 20 lat o tych kwestiach wypowiadają się obywatele w referendum. Poseł Grzegorz Długi ironizował, że prezydent powinien dołożyć do swojej propozycji członkostwo w Międzynarodowym Czerwonym Krzyżu, które “też jest kluczowe i istotne”. Jednoznacznie negatywnie przyjęli propozycję Andrzeja Dudy politycy Konfederacji, m.in. zamieszczając na Twitterze wyniki internetowej sondy, w której 94 proc. głosujących sprzeciwiło się pomysłowi prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: Duda chce spytać Polaków o wpisanie członkostwa Polski w UE i NATO do konstytucji

Kresy.pl / Onet / RMF FM / Twitter

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply