Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza przyjęła uchwałę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w marcu 2024 roku odbędą się także w czterech nowych obwodach proklamowanych na terytorium Ukrainy.

„Prześlać tę uchwałę Prezydentowi Federacji Rosyjskiej i Radzie Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej” – czytamy w uchwale rosyjskiej CKW. Wiceprzewodniczący Komisji Nikołaj Bułajew przypomniał relacjonowanym w poniedziałek przez agencję Interfax, posiedzeniu, że we wrześniu 2023 r. w utworzonych przez Rosję Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, obwodzie zaporoskim oraz obwodzie chersońskim odbyły się wybory ich rad oraz władz gminnych.

„Wspólnie poradziliśmy sobie z tym zadaniem i zobaczyliśmy, że system wyborczy czterech spodmiotów, ukształtowany w dość krótkim czasie, nie tylko działa, ale działa niezwykle profesjonalnie” – powiedział Bułajew.

Przed głosowaniem CKW przeprowadziła konsultacje w sprawie możliwości przeprowadzenia wyborów na terenie anektowanych obszarów z Ministerstwem Obrony Narodowej Rosji, Federalną Służbą Bezpieczeńśtwa i kierownictwem tych obwodów. Organy ścigania, władze regionalne i sama Centralna Komisja Wyborcza uważają, że zorganizowanie wyborów na tych terytoriach jest możliwe.

Jak powiedział Bułajew, przedstawiciele Ministerstwa Obrony i FSB potwierdzili na piśmie, że uważają przeprowadzenie wyborów prezydenckich w tych obwodach za możliwe.

W zeszłym tygodniu Rada Federacji uchwaliła, że wybory prezydenta Rosji odbędą się w dniach 15–17 marca 2024 r. Głosowanie internetowe będzie możliwe jedynie w regionach, w których było już przeprowadzane w przeszłości. Nie będzie możliwości głosowania zdalnego z zagranicy.

Głosowanie na terenach anektowanych przez Rosję odbędzie się mimo, że jej władze ogłosiły na nich od 19 października 2022 r. stan wojenny.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply