Rosja ustanowiła “Dzień Zjednoczenia” z okazji aneksji terytoriów Ukrainy

Duma Państwowe poparła we wtorek ustanowienia dnia 30 września corocznym Dniem Zjednoczenia.

Duma Państwowa na pierwszym posiedzeniu plenarnym sesji jesiennej przyjęła projekt ustawy ustanawiającej Dzień Zjednoczenia DNR, LNR, Obwodów Zaporoskiego i Chersońskiego z Federacją Rosyjską, poinformowała agencja informacyjna TASS.

Projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe prezydent Rosji Władimir Putin wniósł do izby niższej rosyjskiego parlament 12 września. Tytuł ustawy to: „W dni chwały wojskowej i pamiętnych dat Rosji”.

Według uzasadnienia ustawy aneksja obwodów donieckiego, chersońskiego, ługańskiego i zaporoskiego i uczynienie ich subiektami Federacji Rosyjskiej „opiera się na historycznej wspólnocie narodów zamieszkujących terytoria tych republik i obwodów, jest wynikiem woli milionów ludzi, swobodnego i bez ingerencji z zewnątrz korzystania z ich niezbywalnego prawa decydowania o ich statusie politycznym oraz realizowania ich rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego.”

Jak zauważył marszałek Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin, deputowani wszystkich frakcji izby jednomyślnie poparli inicjatywę prezydenta. “Mieszkańcy tych regionów od wielu lat odważnie bronią swojego prawa do mówienia w swoim ojczystym języku, swojej historii, wiery, kultury. Wybrali zjednoczenie z Rosją. To prawda, że ​​dzień, w którym wrócili do domu, na zawsze pozostał w pamięci ludzi” – stwierdził Wołodin, którego zacytowała TASS.

Współprzewodnicząca Sztabu Centralnego Frontu Ludowego i Nieśmiertelnego Pułku Rosji i parlamentarzystka z ramienia prokremlowskiej partii “Jedna Rosja” Jelena Cunajewa podkreśliła, że ​​po raz pierwszy wydarzenie z najnowszej historii zostało uznane za oficjalne święto. “Rosji i jej nowych regionów, ale także dla całego świata” – powiedziała Cunajewa.

W obwodzie donieckim i ługańskim jeszcze wiosną 2014 r. miejscowi prorosyjscy separatyści przy wsparciu Moskwy wypowiedzieli posłuszeństwo Kijowowi. Rozpoczęło to konflikt niskiej intensywności tlący się do lutego 2022 r.

W nocy z 21 na 22 lutego zeszłego roku Rosja oficjalnie uznała państwowość proklamowanych przez nich Donieckiego i Ługańskiej Republiki Ludowej, a ich wsparcie było jedną z oficjalnych przyczyn rozpoczęcia działań zbrojnych przeciw Ukrainie na pełną skalę.

W toku tych działań Rosjanie zdołali też okupować części obszarów obwodów zaporoskiego i chersońskiego. 23 września władze rosyjskie przeprowadziły referendum nie uznawane międzynarodowo. Na jego podstawie dokonały aneksji DRL, ŁRL oraz dwóch wspomnianych obwodów, formalnie w całości ich administracyjnych granic.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply