Mimo, że w kręgach białoruskiej opozycji pojawiło się w ostatnim okresie hasło wysunięcia jednego opozycyjnego kandydata w tegorocznych wyborach prezydenckich, nie wszyscy opozycyjni politycy zgadzają się z tą koncepcją.

W bieżącym roku odbędą się na Białorusi wybory prezydenckie. Część białoruskich opozycjonistów chce wystawić przeciw Aleksandrowi Łukaszence jednego kandydata z ramienia całej opozycji. Pięć opozycyjnych partii centroprawicowych chce zorganizować prawybory, które mają go wyłonić. Jednak portal Biełorusskij Partizan przytacza w niedzielę wypowiedzi znanych opozycyjnych polityków, którzy nie zgadzają się taką koncepcją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Andriej Dmitrijew, przewodniczący Kampanii „Mów prawdę” zadeklarował, że jego organizacja wystawi własnego kandydata na prezydenta. „Jestem zadowolony, że u narodowo zorientowanej części społeczeństwa będzie swój kandydat. W kraju jest część społeczeństwa, której potrzebny jest normalny, nacjonalistyczny kandydat z wyraźnym antyrosyjskim stanowiskiem. I bardzo dobrze, że ta część społeczeństwa będzie reprezentowana na wyborach prezydenckich” – mówił Dmitrijew – „Jeśli nacjonaliści zdołają wybrać Siawieryńca  jako swojego kandydata, trzech kandydatów będzie w przyszłych wyborach reprezentować rzeczywiście duże grupy białoruskiego  społeczeństwa: kandydat władzy – Łukaszenko, kandydat od centrystów z programem socjalnym i kandydat od nacjonalistów”. Kandydat jego organizacji ma według Dmitrijewa reprezentować właśnie formację centrową.

Bardziej zniuansowane podejście zaprezentował lider Białoruskiego Kongresu Narodowego Mikoła Statkiewicz. „Jeśli zarejestrowana opozycja określi się i tam będzie rzeczywiście godna kandydatura to my znajdziemy  zrozumienie. Będziemy mieli i koordynację, i współpracę, i wspólną robotę” – Statkiewicz powiedział agencji informacyjne BelaPAN. Jednak dodał, że za jedynego polityka godnego reprezentować całą opozycję uważa wspomnianego Pawła Siawieryńca.

Czytaj także: Białoruska opozycja protestuje przeciwko pogłębianiu integracji Białorusi z Rosją [+VIDEO]

belaruspartizan.by/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz