Zamieszkujący w Warszawie imiganci z Białorusi urządzili pochód z okazji „Dnia Wolności”, czyli rocznicy powstania fantomowej Białoruskiej Republiki Ludowej. Święto to nie jest uznawane przez władze państwowe w Mińsku.
Rocznica proklamowania BRL przypada na 25 marca, jednak opozycyjne środowiska białoruskie postanowiły przenieść swoje obchody na najbliższy dzień wolny od pracy, który przypadł w niedzielę. Ich pierwsza część odbyła się na warszawskim Placu Trzech Krzyży. Tam odbył się występ muzyczny – koncert dudziarzy.
„To naprawdę najważniejsza rzecz dla tych, którzy rozumieją wartość wolności. Kto ceni wolność i kto kocha wolność” – powiedział do zgromadzonych ksiądz Wiaczesłau Barok, którego słowa zacytował portal Svaboda.org. Mówca uznał, że zgromadzeni biorą odpowiedzialność za swoją ojczyznę.
Na Placu Trzech Krzyży zgromadzeni rozwinęli biało-czerwono-białą falgę BRL do dziś używaną przez opozycyjnie nastrojonych Białorusinów, a zwalcząną przez władze w Mińsku. Płótno niesione przez maszerujących Białorusinów ma 330 metrów długości, jak podał portal Euroradia. Pojawiły się także barwy narodowe Ukrainy.
Варшава: удзельнікі акцыі рушылі па горадзе, несучы ў руках шматмэтровы бела-чырвона-белы сьцяг. pic.twitter.com/dudTadZMUG
— Радыё Свабода (@svaboda) March 23, 2025
Obchody zgromadziły kilkaset osób. Pochodem ruszyły one w kierunku Placu Zamkowego. Nad tłumem powiewają trójkolorowe flagi. Część manifestujących niesie na planszach hasła polityczne – żądania zwolnienia z więzienia opozycyjnego polityka Mikoły Statkiewicza.
Podobny marsz białoruscy imigranci organizują w niedzielę w Poznaniu. W Białymstoku w kościele św. Jana Apostoła Teologa odbyła się modlitwa za naród białoruski, po której odbył się wiec i koncert.
Białoruska Republika Ludowa została proklamowana w Mińsku 25 marca 1918 r. w czasie gdy miasto było okupowane przez Niemców. Białoruscy działacze ogłosili ją wówczas jako obejmującą zamieszkane wówczas przez Polaków Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę, a nawet Białystok.
Jednak BRL nigdy nie funkcjonowała realnie jako struktura polityczno-administracyjna a jej zwolenników przepędzili z Mińska bolszewicy w grudniu 1918 by proklamować pół miesiąca później Białoruską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Od lat 90 XX wieku rocznica proklamowania BRL stała się dniem wystąpień białoruskiej opozycji, często rozbijanych przez milicję. W 2018 roku opozycjoniści zmienili format świętowania i zorganizowali duży koncert w Mińsku, za zgodą władz, co było niezwykłe jak na standardy polityki białoruskich władz.
Po masowych wystąpieniach opozycyjnych z 2020 r. oficjalny Miński powrócił do represjonowania za próby świętowania rocznicy powstania BRL czy używania jej symboliki.
euroradio.fm/svaboda.org/kresy.pl
Emigranci białoruscy przynajmniej nie są banderowcami, do tego są normalni w swych roszczeniach.