Białoruś poprosiła Rosję o obniżenie oprocentowania kredytu na budowę elektrowni atomowej

Rosyjski wicepremier i minister finansów Anton Siłuanow twierdzi, że Białoruś zwróciła się do władz Rosji o zmianę zasad spłat udzielonego jej kredytu.

„Oni mówili by obniżyć stawkę [oprocentowania] i termin [spłaty] przedłużyć. Ale u nas nie było jakichś innych decyzji, niż te przyjęte wcześniej” – powiedział Siłuanow przebywający na dorocznym spotkaniu na forum Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Słowa rosyjskiego ministra podała w sobotę rosyjska agencja informacyjna TASS.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Agencja przytacza także wypowiedź białoruskiego ministra energetyki Wiktora Karankiewicza, który ujawnił, że strona białoruska chce wydłużenia okresu spłaty kredytu zaciągniętego na budowę elektrowni atomowej w Ostrowcu z 25 do 35 lat. Rosjanie przyznali swojemu sojusznikowi na ten cel 10 mld dolarów, dzięki którym Białorusini pokryli 90% wydatków związanych z budową elektrowni.

Pierwsza białoruska elektrownia jest budowana przez rosyjskiego wykonawcę – Atomstrojeksport, który jest spółką-córką państwowego Rosatomu. Elektrownia będzie składać się z dwóch bloków, które wyprodukują energię o mocy 2,4 tys. megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w roku bieżącym. Kolejny w 2020 r.

Elektrownia została zlokalizowana blisko granicy Litwy, która zdecydowanie protestuje przeciwko tej inwestycji.

tass.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz