Rosyjska ropa naftowa dostarczana na Białoruś rurociągiem „Przyjaźń” wciąż nie spełnia norm jakościowych. – poinformowano w poniedziałek w białoruskim koncernie „Biełnieftiechim”.

„Obecnie w rurociągu na białoruskim terytorium wciąż znajduje się ropa naftowa z podwyższoną zawartością związków chloroorganicznych. Pompowanie czystej ropy przez +Przyjaźń+ jeszcze nie zaczęło się” – cytuje oświadczenie koncernu rosyjska agencja informacyjna TASS.

Białoruska firma dodała, że specjaliści koncernu podjęli wszelkie środki techniczne w celu jak najszybszego uzyskania czystej ropy z rosyjskiej stacji w Unieczy. Zanim to nastąpi, białoruskie rafinerie będą kontynuować pracę przy zmniejszonym obciążeniu. „Biełnieftiechim” poinformował także, że koncern i powiązane z nim podmioty prowadzą codzienny rejestr strat i utraconych dochodów z tytułu pracy z obniżoną wydajnością, zawieszenia eksportu produktów naftowych, naprawy sprzętu i innych środków podjętych z tytułu złej jakości surowca.

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie ostateczne wysokość strat spowodowanych dostarczaniem przez Rosję ropy o obniżonej jakości, ponieważ problem nie został wyeliminowany. W poniedziałek na rozmowach w Moskwie przebywała delegacja „Biełnieftiechimu”.

Przypomnijmy, że 19. kwietnia białoruski koncern „Biełnieftchim” poinformował o „gwałtownym pogorszeniu” jakości rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń”. W poniedziałek 22. kwietnia w rafinerii w Mozyrzu doszło do awarii urządzeń z powodu złej jakości ropy. Problemy z jakością surowca spowodowały czasowe wstrzymanie przez Białoruś eksportu tzw. jasnych produktów ropopochodnych do Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich. Tego samego dnia obniżenie jakości dostarczanej przez Rosję ropy odnotował polski zarządca sieci rurociągów naftowych PERN S.A., w związku z czym podjęto decyzję o wstrzymaniu odbioru rosyjskiej ropy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według strony rosyjskiej do zanieczyszczenia ropy doszło celowo w prywatnej firmie z Samary „Samaratransnieft-terminal”. Tymczasem firma ta oświadczyła, że nie jest producentem ropy, tylko jej konsumentem i nie ma nic wspólnego z zanieczyszczeniem.

Kresy.pl / TASS / belsat.eu
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz