Białoruś czasowo zablokowała eksport tzw. jasnych produktów ropopochodnych do Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich. Jako powód podano złą jakość rosyjskiej ropy. – poinformował we wtorek portal Tut.by.

O zawieszeniu eksportu takich produktów jak benzyna i olej napędowy powiedział dyrektor ds. handlowych Białoruskiej Kompanii Naftowej Siergiej Grib. Według jego słów firma dopiero oblicza straty spowodowane niewywiązaniem się z zawartych kontraktów. „Jest to siła wyższa, dlatego teraz pracujemy nad tym, by nie było sankcji ze strony kontrahentów” – mówił Grib.

Jak podaje tut.by, 19. kwietnia białoruski koncern „Biełnieftchim” poinformował o „gwałtownym pogorszeniu” jakości rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Drużba”. Strona rosyjska potwierdziła wystąpienie problemu i wyraziła nadzieję, że jakość surowca wróci do normy do poniedziałku lub wtorku obecnego tygodnia. Tymczasem z powodu złej jakości ropy w poniedziałek w rafinerii w Mozyrzu doszło do awarii urządzeń.

Według Griba strategia Białoruskiej Kompanii Naftowej polega na wysyłaniu głównych produktów na najbardziej dochodowe rynki, którymi są Ukraina, Polska i kraje bałtyckie. Tzw. ciemne produkty ropopochodne są wysyłane do dalej położonych krajów drogą morską. Grib zapewniał, że strategia firmy nie ulegnie zmianie.

Przedstawiciel Białoruskiej Kompanii Naftowej skomentował także rosyjskie embargo na eksport ropy i produktów ropopochodnych na Ukrainę. Jak mówił, obecnie eksport tzw. jasnych produktów ropopochodnych jest możliwy, lecz za zgodą odpowiednich organów Federacji Rosyjskiej. „Teraz dostawa odbywa się zgodnie z takim zezwoleniem. Jeśli chodzi o inne produkty, bitum, Rosja zawiesi dostawy [i] oczekujemy wzrostu popytu na produkty białoruskie.” – mówił Grib.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Białoruś kupuje rosyjską ropę po wyższych cenach

Kresy.pl / tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz