Zanieczyszczenie ropy w rurociągu „Przyjaźń”, które spowodowało zakłócenia pracy białoruskiej rafinerii w Mozyrzu i wstrzymanie odbioru ropy przez Polskę, było spowodowane celowo. – podał w piątek rzecznik prasowy rosyjskiej firmy „Transnieft” Igor Demin.

Jak podaje agencja TASS, powołując się na słowa Demina, w sprawie zanieczyszczenia ropy wszczęto w Rosji śledztwo. Pierwsze jego rezultaty mają świadczyć, że do zanieczyszczenia doszło celowo w prywatnej firmie „Samaratransnieft-terminal”, która przyjmuje ropę od kilku małych producentów.

Obecnie w kilku biurach prywatnych firm w Samarze trwają czynności śledcze mające na celu ustalenie ich udziału w incydencie. Według Demina już teraz można powiedzieć, że wpuszczenie zanieczyszczeń w postaci związków chloroorganicznych do systemu odbyło się poprzez urządzenia „Samaratransnieft-terminal”.

Przypomnijmy, że 19. kwietnia białoruski koncern „Biełnieftchim” poinformował o „gwałtownym pogorszeniu” jakości rosyjskiej ropy dostarczanej rurociągiem „Przyjaźń”. W poniedziałek w rafinerii w Mozyrzu doszło do awarii urządzeń z powodu złej jakości ropy. Problemy z jakością surowca spowodowały czasowe wstrzymanie przez Białoruś eksportu tzw. jasnych produktów ropopochodnych do Polski, Ukrainy i krajów bałtyckich.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tego samego dnia obniżenie jakości dostarczanej przez Rosję ropy odnotował polski zarządca sieci rurociągów naftowych PERN S.A. „Poziom zanieczyszczenia może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. Dlatego podjęto decyzję o wstrzymaniu odbioru ropy” – podał PERN. W środę o całkowitym wstrzymaniu odbioru ropy z rurociągu „Przyjaźń” poinformowało ministerstwo energii. Jednocześnie PKN Orlen zapewnił, że dzięki dużym zapasom surowca i dywersyfikacji dostaw praca rafinerii należących do koncernu nie jest zagrożona.

Kresy.pl / TASS
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz