Ambasador RP wezwany do białoruskiego MSZ ws. “Burego”. Padają oskarżenia o “cynizm”

Białoruś oczekuje od polskich władz ustosunkowania się do zmiany stanowiska IPN w sprawie działań kpt. Romualda Rajsa “Burego” wobec ludności białoruskiej – wynika z depeszy białoruskiej państwowej agencji informacyjnej Biełta. W związku z tym do MSZ Białorusi został wezwany ambasador Polski w Mińsku.

Przypomnijmy, że w poniedziałek IPN zweryfikował swoje oceny dotyczące pacyfikacji białoruskich wiosek dokonanych przez oddział pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa. Powołując się na znaczny postęp badań naukowych prowadzonych nad tymi wydarzeniami IPN uznał, że konkluzja śledztwa z lat 2002-2005 mówiąca o tym, że działania żołnierzy 3. Wileńskiej Brygady NZW wymierzone w prawosławną ludność białoruską nosiły znamiona ludobójstwa, „nie odpowiada stanowi faktycznemu”. W komunikacie IPN przywołano ustalenia dr Kazimierza Krajewskiego i mec. Grzegorza Wąsowskiego, z których wynika, że częściowe spalenie 5 wsi, zastrzelenie łącznie kilkunastu mężczyzn i rozstrzelanie grupy 30 furmanów odbyło się z “innych przyczyn”. Z kolei śmierć kobiet i dzieci uznano za niezamierzoną. IPN przywołał także opinię historyków dr Mariusza Bechty i dr Wojciecha Muszyńskiego, którzy uważają, że akcja pacyfikacyjna oddziału kpt. Rajsa miała podłoże polityczne – ich zdaniem wiązała się ona z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego. Instytut przypomniał również, że w świetle prawa kpt. Romuald Rajs jak i jego zastępca, ppor. Kazimierz Chmielowski, są niewinni.

Komentując nowe ustalenia IPN rzecznik prasowy białoruskiego MSZ Anatolij Głaz stwierdził, że “rażący cynizm” niektórych polskich “badaczy” [tak w oryginale – red.] wywołał szczególne zmartwienie białoruskiego MSZ. Zdaniem Głaza Romuald Rajs spalił nie pięć wiosek, lecz znacznie więcej. “Burego” nazwano “przestępcą, który osobiście wydawał rozkazy i brał udział w zabijaniu ludności cywilnej na Podlasiu”. Białoruskie MSZ stwierdziło, że nie może być on “wybielony” zarówno w oczach Białorusinów, jak i w pamięci historycznej “innych rozsądnych ludzi”.

Białoruski resort dyplomacji przypomniał konkluzję śledztwa z 2005 roku, która w jego opinii była oparta na faktach a nie na “teoretycznych rozważaniach”. “Należy mieć dojrzałość i odwagę, aby to przyznać”. – stwierdzono.

Oczekujemy od polskich władz publicznego oficjalnego komentarza na temat tego, czy taka ocena działań „Burego” [obecne stanowisko IPN – red.] jest oficjalnym punktem widzenia i jak to się ma do kroków na rzecz budowania dialogu, w tym historycznego, podjętych przez strony w ostatnim czasie. – zakomunikowało białoruskie MSZ. Jak podano, w celu złożenia odpowiednich wyjaśnień wezwano polskiego ambasadora.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Białorusi: Romulad Rajs „Bury” to zbrodniarz wojenny

Kresy.pl / belta.by / mfa.gov.by

30 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • Kojoto
   Kojoto :

   Może i na “tamtym świecie”, ale na tym Polsce potrzebna jest silna armia, realne sojusze, mocna gospodarka i zmotywowani obywatele. Nie chce wdawać się w teologiczne dysputy, ale od “Potopu Szwedzkiego” Rzeczpospolita systematycznie słabnie… w takim tempie za 200, 300 lat zostanie z po nas tylko pamięć entuzjastów historii.

   • AlexWolf
    AlexWolf :

    Co do tego świata napisałeś mądre potrzeby dla kraju, lecz do tego potrzeba wolnej, suwerennej Polski i inteligentnych polskich państwowców, którzy wiedzą i działają w tym zakresie. Zaczęła słabnąć już o wiele wcześniej.

   • jwu
    jwu :

    No chyba ,że powróci PRL(hi,hi) ? A teraz tak na serio :w 1945 roku, Polska liczyła dwadzieścia parę mln.mieszkańców ,by przed transformacją (1989) mieć ich 38 mln. LWP było drugą armią Układu Warszawskiego,którą wspierał rodzimy przemysł zbrojeniowy.No i jeszcze jedno ,sowietów nikt nie musiał prosić ,by założyli swoje bazy w Polsce (hi,hi).

    • Kojoto
     Kojoto :

     jwu – może i rozumiem co powoduje u niektórych nostalgię, a nawet uznanie dla PRL, ale jest dla mnie jasne, ze to jedynie wynik braku trzezwej oceny sytuacji. Polska za PRL staczała się w dół, czego dowodem jest to w jaki sposób przeprowadzono tzw Transformację i jakie są skutki transformacji. Czy Tobie się wydaje, że komuniści żydowscy, rosyjscy i polscy zainstalowani w PRL przez Stalina naprawdę zbudowali silną Polskę? To gdzie ta Polska jest teraz? To co oni “zbudowali” to mega korupcję, sowietyzacja (ogłupienie, brak zrozumienia i szacunku dla własności) znacznej części narodu. To że Naród przetrwał to nie dzięki PRL, tylko mimo PRL, ale przetrwał bardzo osłabiony. Jesteśmy w dużo gorszym położeniu niż przed IIWŚ. Rozumieją to nawet szkopy, które nie wysilają się już nawet na żadne dogadywanie się z Polską, bo i po co…

     • Gaetano
      Gaetano :

      Traktowanie PRL w relacjach zero-jedynkowych jest nieuprawnione, bo nie jest ani czarne, ani białe. Zresztą tak właśnie postępują pisiate, czy inne uwolstwo, którzy przyjmują narrację, jakby tego państwa w ogóle nie było. Kiedy armię budował taki uznany za nieswojego i przez Polaków i ruskich Rokossowski, to przez krótki czas (ok.2 lata) była tak dobrze uzbrojona, że bał się jej nawet ukr Chruszczow. Owszem, służyła obcemu panu, ale była nasza, bez czerwonej gwiazdy, a z orzełkiem. Co gorsza, teraz państwo położone w Palestynie hula sobie nad polskim niebem i urządza sobie desant.

      Dowodem na staczanie się Polski nie jest tzw. transformacja, to tylko dogadanie się z elytami i tak tkwiącymi w systemie (jak np. ta trzoda neobanderowska z kor) oraz jej oddanie przy zachowaniu pakietu kontrolnego. I tu, ciekawa sytuacja np. z posłem Jurkiem, jakże wielkim patriotą, który ulotnił się z głosowania podczas wyborów prez., tym samym umożliwiając wybór Jaruzela na prez. Skoro piszesz, że “Polska staczała się w dół”, to teraz co, rośnie w siłę? Zgadza się, dziadostwo, które przyszło wtedy, dziś dalej funkcjonuje, co zauważył UPAdlina. PRL-u nie budowali sami komuniści, jak chce popis, tylko Polacy i chciałbym, żeby to wybrzmiało. I to, co zostało wypracowane ciężkim trudem przez Polaków, majątek narodowy, zwłaszcza przez 3 dekady, przez kolejne 3 zostało wyprzedane niemal za bezcen obcemu kapitałowi, w ramach łupieżczej tzw. transformacji przez bandytów (postkomuszych również, a jakże) i trwa to nadal. Pomyślałeś, ilu ludzi wówczas stoczyło się i targnęło na swoje życie?
      Fakt, za dużo ich nie było, ale bezsprzecznym osiągnięciem PRL-u jest właśnie przyrost naturalny nie komunistów, komuchów, tylko nas, Polaków. I to spędza sen z powiek nie tylko tym z nierządu, ale też i obcych agend, w rodzaju ONZ i jej wysokiej urzędnik. A jak to z tym wygląda teraz? Chyba nieciekawie.

     • jwu
      jwu :

      Teraz, przyrost zapewnią nam zagony obcych.Bo 500+,będzie dla nich łakomym kąskiem.Wracając do Rokossowskiego,czy to ten generał ,który na początku lat trzydziestych stracił wszystkie zęby na Łubiance ? Kończąc, podzielę się wrażeniem jakie miałem oglądając (w poprzedniej epoce) dokument z defilady LWP na obchodach 1000 lecia państwa Polskiego.Maszerowali,maszerowali,jechali ,jechali i lecieli .Pół dnia to trwało.Przyznam ,że robiło wrażenie i dawało nadzieję ,że w razie “W”,żaden wróg nie rozjedzie Polski w dwa tygodnie?

     • Gaetano
      Gaetano :

      Ten sam; był tam torturowany, wybili mu też oko, był także w łagrach. Ciekawa postać, Polak z pochodzenia, co zawsze podkreślał i czego nigdy się nie wyrzekł. Chyba też były próby zamachu na niego. Jedyny w sowieckiej armii, który liczył się z kosztami ludzkimi. Ale zobacz, teraz też maszerują. No może nie pół dnia, a góra półtorej godz.; za nami idą hamburgery, Kanadyjczycy, ale też i ukry z szaulisami, a tuż za wozem z judą następny, górujący nad nim, z kolesiami o dziwnie obcych, pustynnych facjatach, jak triglav wpatrzonymi w trzy strony świata.

     • jwu
      jwu :

      WW.generał, pomimo tortur nikogo nie wydał,ani nic nie podpisał.Podobnie jak później gen ,Nil.Tylko ,że Nil ,nie miał tyle szczęścia ,by umrzeć w swoim łóżku.

     • Kojoto
      Kojoto :

      Gaetano – zastanów się troszeczkę, co Ty wypisujesz… UWole to przecież stalinowski pomiot z PRLu rodem, a PiSiate to tzw opozycja co się wspólnie z nimi ułożyła z PRLowską wierchuszką. To co masz teraz to kontynuacja PRL-u… i jego konsekwencja. Bez zrozumienia tak zasadniczej kwestii, Polacy nigdy nie odbudują kraju.

     • Gaetano
      Gaetano :

      Co mam zrobić, zastanowić się? Nie myślałeś chyba, że pozwoliłbym sobie na skreślenie tu paru zdań nie licząc się z faktami. Poza tym nigdzie nie napisałem, że tzw. opozycja nie ułożyła się z ludźmi pokroju Kiszczaka. I owszem, jest PRL-bis, zresztą taki Kalkstein w tamtym systemie “jadł mu z ręki” (ówczesny film przecież nie jest przypadkiem) i na PZPR się wzoruje. Jeżeli piszę: “inne uwolstwo”, to mam właśnie na myśli to obecne, tylko pod innym szyldem, w całym popisie, a w tym kontekście – wśród pisiatych. Co najmniej połowa nierządu jest obsadzona przez byłych partyjniaków uw-oli. Od głównych min. po wice, oczywiście aż po judę i jego otoczenie. Proponuję samemu zweryfikować. Nie można też nie wspomnieć o b. wymiernej roli lóż. Swoją drogą dziwi mnie, że wciąż są ludzie, którzy o tym nie wiedzą – włącznie z większością wyznawców pisuaru – a wystarczy poszperać i prześledzić niechlubne życiorysy tej bandy.

     • Kojoto
      Kojoto :

      I o to właśnie chodzi – tak naprawdę PRL nie zniknął, tylko “zmutował”… dlatego nigdy nie zatęsknię do tego co było przed “trasfor-mutacją” 🙂 Jeśłi już to w okresie IIRP była Polska niepodległa i dość silna, niestety jednak sanacyjna wierchuszka rozmieniła Polskę na drobne, i popchnęła Naród w przepaść.

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Sprawa musi być poważna skoro kolejne mocarstewko po maluczkiej litewce i zbankrutowanym banderlandzie bez pardonu wzywa na dywanik polskojęzycznego ambasadora. Bezpłciowe marionetki u nas u władzy najpierw brałyby pod uwagę polityczną poprawność i za wszelką cenę niechęć obrażenia nic nie znaczącego kraiku, tymczasem państewko, z którym nikt na świecie się nie liczy reaguje bezzwłocznie na niepokojące go wieści z Polski i NAKAZUJE wytłumaczyć się dlaczego zmienia swój stosunek do jednego ze swoich Bohaterów.Właśnie ?? Dlaczego zmienia ?? Powinno go wypracować już dawno, patrząc na dokonania Bohaterów (czy uzbrojeni o zęby Białorusini byli naprawdę niewinnymi ofiarami i jak określimy np. białoruskich furmanów mordujących ludzi “Burego”) i wolę Obywateli, nie zaś na opinię kraiku, którego mieszkańcy nawet nie mówią we własnym języku ?? Kolejna akcja dyplomatyczna świadcząca o niskim upadku prestiżu Rzeczpospolitej kierowanej przez kolejny polskojęzyczny (nie)rząd. Podziękuję za kolejne upokorzenie mojego kraju w nadchodzących wyborach.

  • Smok Wawelski
   Smok Wawelski :

   Ocena działań polskich władz z wewnętrznego punktu widzenia, zwłaszcza dla nas – świadomych i zniecierpliwionych jest taka jak napisałeś. Ale niekoniecznie tak samo jesteśmy postrzegani na zewnątrz. Na ostatniej, dużej konferencji prasowej Łukaszenki, wszyscy Białorusini usłyszeli, że Polska do 2026 wyda na zbrojenia 50 mld dolarów. Zapewne bacznie nas obserwują, nie interesując się tym co akurat nas irytuje, a nasze ruchy zbrojeniowe bardzo ich niepokoją. Łukaszence zależy na niezależności swej władzy, a to będzie niemożliwe przy militaryzacji Polski oraz nacisku ze Moskwy.

   • jwu
    jwu :

    Po przystąpieniu do NATO ,co roku słyszymy z ust polityków o potrzebach naszej armii,wielkich pieniądzach jakie idą na zbrojenia ,a także zapewnienia o planowanym kupnie nowoczesnego uzbrojenia dla niej.Pytam ,jakie obietnice zostały w pełni zrealizowane? No i jeszcze jedno, co oznacza wg.Ciebie militaryzacja Polski ? Bo ja mam wrażenie ,że jest akurat odwrotnie?

 2. jwu
  jwu :

  Nie wiem co Cię irytuje ? Tak powinien zachowywać się każdy MSZ suwerennego kraju.Wiem ,że nasze ministerstwo tego nie robi i stąd to rozgoryczenie,że państwa typu “plankton” walczą o swoje ,a u nas tradycyjnie cisza ,bo obowiązuje powiedzenie :Polacy ,nic się nie stało,Polacy………….

  • Kojoto
   Kojoto :

   +General. Ale dodam jeszcze, że polityki historyczne Rosji, Ukrainy, Białorusi i Litwy są oparte na gigantycznych kłamstwach i ciągłych zmasowanych oszczerstwach wobec Polski. Oskarżanie ofiar za to że nie dały się całkiem wymordować. To jest bardzo irytujące. Do tego przyłączją się jeszcze żydzi i szkopy, bo skoro jednego się kopie, to czemu nie skorzystać. Trzeba zrozumieć, że bez silnej polityki zagranicznej po prostu nas rozszarpią.

 3. Smok Wawelski
  Smok Wawelski :

  Militaryzacja to zakupy broni, wymiana staroci na nowości, powiększenie stanu posiadania. Do tego popularyzacja słuzby w armii. Procesy to niestety długotrwałe i najeżone “minami”. Np. prace nad stworzeniem nowego samolotu bojowego zajmują ok. 30 lat, po to by przez następne 40 służył oraz by można było na nim zarabiać. W tej chwili trwają takie prace w kilku państwach nad samototem 5tej generacji. Turcja miała budować ze Stanami, ale ci się wycofali pomimo ze prace już trwały i bodaj juz się dogadali co kto będzie produkował. I Turcy zostają z niczym, bo sami nie dadzą rady. Polska też jest za słaba na takie wyzwanie, a powinniśmy w nich uczestniczyć juz na etapie projekowania. Amerykanie napewno nas nie dopuszczą, ale bliżej jest zespoł niemiecko-francusko-hiszpański. Moglibyśmy wziąć na siebie produkcję jakiś elementów, a później zarabiać na ich sprzedaży innym. Ale czy nasi decydenci próbują i czy mamy szansę ? Żeby realnie prześledzić co dzieje się w naszej armii, trzeba by szukać informacji w pismach zajmujących się tym tematem, niekoniecznie na portalach ogólnotematycznych. Faktem są błędy decyzyjne i tu chyba rezygnacja z francuskich Caracali jest najbardziej spektakularna. Zgadzam się, że ogólne wrażenie jest raczej pesymistyczne, ale chyba jednak nie do końca jest tak źle.

 4. zbigniew2707
  zbigniew2707 :

  Skandal!! Pseudonaukowcy z IPN kompromitują Polskę. Jak można rehabilitować takich zbrodniarzy ,jak Łupaszko, Kuraś-Ogień czy też Bury? Po najbliższych wyborach należy jak najszybciej zlikwidować tę szkodliwą instytucję. Takich „bohaterów” można porównać tylko z Banderowcami. I przeprosić Litwinów, Białorusinów i Słowaków, których oni mordowali /również dzieci i starców/ .
  “Oburzonych nieuków” z tego portalu informuję, że rząd Wenezueli uznał za persona non grata ambasadora Niemiec z powodu jego ingerencji w wewnętrzne sprawy kraju. Dyplomata ma 48 godzin na opuszczenie kraju.
  To samo czekałoby i Ambasadora RP gdyby nie stawił się na wezwanie ministerstwa spraw zagranicznych Białorusi. Tak stanowi prawo międzynarodowe. A więc nie musicie obrażać państwa białoruskiego, nawet jeżeli nie lubicie Łukaszenki, gdyż racja jest po ich stronie. Nie można wybielać po latach mordercy, nawet jeżeli, waszym zdaniem, ma za sobą jakieś zasługi patriotyczne dla Polski.

   • Kojoto
    Kojoto :

    Czy Redakcja rozumie jak sobie szkodzi tolerując tego typu trolling? Przecież to coś pod banderowskim szyldem odstrasza każdego nowego czytelnika – i dąży do prowokacji – dosłownie w KAŻDYM wpisie.