Ministerstwo Inwestycji Przemysłu i Handlu Uzbekistanu poinformowało o rozmowach w dwoma europejskimi państwami u ustanowieniu połączeń lotniczych z ich stolicami.

Kwestia otwarcia połączeń czarterowych i regularnych między Taszkentem a Lublaną została podniesiona 9 lutego podczas rozmów uzbeckiego ministra Laziza Kudratowa z wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Słowenii Tanią Fajon. Strony zgodziły się przeprowadzić konsultacje online między urzędami lotniczymi dwóch państw w celu omówienia dalszych praktycznych kroków w tym kierunku.

Na uzbecko-słoweńskim forum biznesowym, które odbyło się w przeddzień rozmów, rozważano perspektywy nawiązania partnerstw w branży motoryzacyjnej, produkcji komponentów, wyrobów metalowych, turbin hydraulicznych, pomp oraz wspólnej produkcji farmaceutyków. Rozmawiano także o możliwości realizacji wspólnych projektów w rolnictwie oraz wejściu na rynek uzbecki dużej słoweńskiej sieci handlowej Mercator Group.

Przy tej okazji Laziz Kudratov spotkał się z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Peterem Szijjarto. Zwrócono uwagę na potencjał rozwoju interakcji inwestycyjnych i współpracy przemysłowej. W szczególności rozmawiali o rozwoju projektów inwestycyjnych z czołowymi węgierskimi firmami, takimi jak Bonafarm, KITE, Meditop, Gedeon Richter, Grupa MOL i innymi podmiotoami z branży energetycznej, rolniczej, farmaceutycznej, sprzętu medycznego i tworzyw sztucznych.

Strony zobowiązały się do podjęcia działań w celu utworzenia w Uzbekistanie odrębnej strefy przemysłowej dla węgierskich firm oraz ustanowienia bezpośrednich połączeń między stolicami obu krajów – do czterech lotów tygodniowo.

Plany otwarcia specjalnej strefy przemysłowej dla węgierskich przedsiębiorców ogłoszono jesienią ubiegłego roku na forum biznesowym, które odbyło się 3 października w Budapeszcie.

Rozmawiano wówczas o przyznaniu węgierskim firmom preferencji i zagwarantowaniu zakupu produktów, a także wspólnej realizacji obiecujących pomysłów, m.in. za pośrednictwem środków wspólnego funduszu na finansowanie projektów priorytetowych.

Węgierski przewoźnik bazujący w Budapeszcie już kilka lat temu ruchomił bezpośrednie połączenia lotnicze z innym państwem Azji Środkowej – Kazachstanem.

Czytaj także: Uzbekistan przywróci do eksploatacji wielki magazyn gazu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply