Prezydent Iranu Ebrahim Raisi rozpocznie już wkrótce długą wizytę w Pekinie. Priorytetem Irańczyków jest wzmocnienie współpracy ekonomicznej swojej korodowanej przez sankcje gospodarki.

Raisi wyruszy do Pekinu w poniedziałek wieczorem w odpowiedzi na oficjalne zaproszenie ze strony przewodniczącego Chińskiej Republiki LUdowej Xi Jinpinga, poinformował, za irańską państwową agencją informacyjną IRNA portal Barrons.com. Obaj przywódcy spotkali się po raz pierwszy we wrześniu ubiegłego roku w Uzbekistanie na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie prezydent Iranu wezwał do rozszerzenia więzi, przypomniał portal.

Oczekuje się, że podczas swojej zbliżającej się wizyty Raisi przeprowadzi prywatne rozmowy z Xi, a delegacje z obu krajów mają podpisać „dokumenty o współpracy”, twierdzi IRNA. Agencja dodała, że ​​Raisi weźmie również udział w spotkaniach z chińskimi biznesmenami i mieszkającymi w kraju Irańczykami.

Iran i Chiny mają silne powiązania gospodarcze, zwłaszcza w dziedzinie energii, tranzytu, rolnictwa, handlu i inwestycji. Oba kraje podpisały w 2021 r. 25-letni „układ o współpracy strategicznej”, który ma obejmować elementy „polityczne, strategiczne i gospodarcze”.

Iran od lat jest obłożony rozległymi sankcjami USA, które nadwyrężają jego gospodarkę. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do zacieśnienia relacji Teheranu z Moskwą. Rosjanie zakupili znaczne liczby irańskich dronów, a media rozpowszechniają informację, że przedmiotem zakupu mogą być również irańskie pociski rakietowe.

Ponieważ Rosjanie, podobnie jak wcześniej Iran, zostali odcięci od międzynarodowego systemu płatności elektrocznicznych kontrolowanego przez Amerykanów (SWIFT). Irańskie podmioty zdecydowały się na przyłączenie do analogicznego  rosyjskiego systemu (SPFS).

Jednak Rosja, która zaczyna odczuwać skutki rosyjski sankcji nie może być dla Irańczyków źródłem kapitału, stąd priorytet jaki Teheran stawia na współpracę z Chińczykami, którzy akurat mają wiele środków na inwestycje.

barrons.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply