Rosja i Iran uruchamiają własny, zintegrowany system płatniczy jako alternatywę dla SWIFT. Ma on objąć „około 700 rosyjskich banków”, a także „106 nierosyjskich banków z 13 różnych krajów”.

W poniedziałek Mohsen Karimi, wiceszef Centralnego Banku Iranu powiedział agencji FARS, że Iran i Rosja zdecydowały się zintegrować swoje systemy bankowe. Obie strony połączyły swoje systemy komunikacji międzybankowej i transferowe. Ma to umożliwić obu objętym sankcjami państwom, pogłębienie więzi ekonomicznych, by móc handlować i prowadzić interesy poza międzynarodowym systemem finansowym, będącym pod egidą USA.

W niedzielę zostało podpisane rosyjsko-irańskie porozumienie w tej sprawie.

„Irańskie banki nie będą już więcej musiały korzystać ze SWIFT [przy transakcjach – red.] z rosyjskimi bankami” – powiedział Karimi. Dodał, że może to służyć otwieraniu akredytyw oraz realizowaniu przelewów lub udzielania gwarancji bankowych.

Wiceszef irańskiego banku centralnego powiedział, że do systemu zostanie podłączonych „około 700 rosyjskich banków”, a także „106 nierosyjskich banków z 13 różnych krajów”. Nie sprecyzował jednak, o jakie np. zagraniczne banki chodzi i z jakimi państwami są one związane.

Jak podano, rosyjski bank centralny odmówił skomentowania informacji, o których mówił Mohsen Karimi.

Iran jest odcięty od systemu SWIFT od 2018 roku, gdy ponownie nałożono na ten kraj zachodnie sankcje. Z kolei wiele rosyjskich banków zostało wyrzuconych z tej platformy w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przeczytaj: Podolak domaga się „likwidacji” irańskich przedsiębiorstw zbrojeniowych

Czytaj również: „Rezultat polityki Teheranu” – rzecznik ukraińskiego lotnictwa o ataku na fabrykę wojskową w Iranie

W opinii serwisu „Middle East Eye”, decyzja o utworzeniu alternatywnego systemu płatności jest kolejnym znakiem, że Iran i Rosja wykraczają poza „małżeństwo z rozsądku”, jak np. w przypadku Syrii i idą w stronę bardziej wszechstronnego partnerstwa, w kontrze do Zachodu. Zaznaczono, że Teheran jest już kluczowym dla Moskwy dostawcą broni, szczególnie dronów bojowych. Jednocześnie, oba kraje, w obliczu zachodnich sankcji, pogłębiają współpracę gospodarczą.

Przeczytaj: MSZ Iranu po raz pierwszy potwierdza sprzedaż dronów Rosjanom

Serwis zaznacza również, że ogłoszona w poniedziałek informacja dotycząca integracji systemów bankowych pojawiła się w okresie, gdy Rosja wypiera Chiny jako największego inwestora w Iranie. Napisała o tym w sobotę irańska gazeta Donya-e Eqtesad, powołując się na wysokiego rangą irańskiego urzędnika resortu handlu. „MEE” zwraca zarazem uwagę, że Rosja i Iran stoją jednak przed rosnącymi wyzwaniami gospodarczymi, a zachodnie sankcje zmusiły je do konkurowania ze sobą pod względem sprzedaży ropy i produktów ropopochodnych.

Czytaj także: Zełenski w Kongresie USA. Wezwał do powstrzymania Rosji i Iranu

middleeasteye.net / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz