W czasie wizyty kanclerza Niemiec w Brazylii szefowie rządów tych dwóch państw zadeklarowali dążenie do związania dwóch brzegów Atlantyku strefą wolnego handlu.

Deklaracje taką Olaf Scholz i Inacio Lula da Silva wyrazili w poniedziałek, gdy spotkali się w stolicy Brazylii. Kanclerz Niemiec był pierwszym przywódcą jakiego przyjął da Silva po powrocie do władzy po 13 latach. „Będziemy ciężko pracować, by podpisać tę umowę, którą mamy nadzieję uzgodnić przed czerwcem. Pokażemy europejczykom jak jesteśmy elastyczni. Oczekujemy, że UE okaże nam to samo” – słowa brazylijskiego prezydenta zacytował portal telewizji TeleSUR.

Politycy odnosili się do planów ustanowienia strefy wolnego handlu łączącej Unię Europejską i Mercosur. Ta ostatnia ustanawia unię celną Brazylii, Argentyny, Paragwaju, Urugwaju i Wenezueli. Dodatkowo w ramach strefy wolnego handlu łączy jeszcze Chile, Boliwię, Ekwador, Kolumbię i Peru. Boliwia ubiega się o dołączenie także do unii celnej.

„Porozumienie Merosuru z UE jest w interesie obu stron. Dlatego musimy utorować drogę do jej zatwierdzenia i wzmocnienia naszych gospodarek” – powiedział Olaf Scholz.

Próba ustanowienia wolnego handlu między dwoma blokami gospodarczymi trwa już bardzo długo. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się jeszcze w 1999 r. W czerwcu 2019 r. obie strony uzgodniły wstępnie stopniową eliminację ceł na handel różnymi towarami, w tym produktami rolnymi, przypomniała TeleSUR.

Jednak francuscy rolnicy i władze Francji, poprzednik da Silvy na stanowisku prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oraz były prezydent Argentyny Mauricio Macri powstrzymali ratyfikację porozumienia. Wzbudziła ona protesty także polskiego minsitra rolnictwa i polskich farmerów. Z tego względu Scholz z zadowoleniem przyjął inicjatywę nowego-starego przywódcy Brazylii i podkreślił, że polityka środowiskowa administracji Luli sprawi, że umowa Mercosur-UE będzie skuteczniejsza.

Lula da Silva zgodził się bowiem zacieśniać współpracę z Niemcami na rzecz zwiększenia wykorzystania energii odnawialnej, umocnienia pokoju, walki ze zmianami klimatycznymi i ubóstwem – stwierdził kanclerz.

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz