12 lutego br. leasingowane bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-9A REAPER osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, w niedzielę leasingowane bezzałogowe statki powietrzne (BSP) MQ-9A REAPER osiągnęły gotowość do realizacji zadań w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Usługa pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o leasingowane BSP MQ-9A REAPER przewidywana jest do czasu planowanego pozyskania i wprowadzenia do użytkowania przez Siły Zbrojne RP bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego MQ-9B REAPER.
Do Polski🇵🇱 dostarczone zostały drony MQ-9A Reaper klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance), wyleasingowane od USA🇺🇸 w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Będą one służyć w 🇵🇱Siłach Powietrznych, prowadząc rozpoznanie m. in. na naszej wschodniej granicy. pic.twitter.com/eWunUzxhmG
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 12, 2023
Bezzałogowe statki powietrzne MQ-9A umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT), w rejonie znajdującym się w zainteresowaniu Sił Zbrojnych RP.
Usługa pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o leasing systemu MQ-9A REAPER, w skład którego wchodzi kilka bezzałogowych platform powietrznych, stanowi efekt umowy, o wartości 70,6 mln USD netto, zawartej w dniu 20 października 2022 r. pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a General Atomics – Aeronautical Systems Inc.
Wyleasingowane 🇺🇲bezzałgowe statki powietrzne MQ-9A #REAPER z powodzeniem zakończyły testy i niedługo rozpoczną realizację zadań zgodnie z potrzebami 🇵🇱Sił Zbrojnych znacznie zwiększając zdolności prowadzenia rozpoznania obrazowego i radioelektronicznego.https://t.co/FS8ISR7yeS pic.twitter.com/osZMvRRge3
— Krzysztof Płatek (@krzysztof_atek) February 12, 2023
Przypomnijmy, że w październiku ministerstwo podpisało umowę na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego MQ-9A Reaper dla Wojska Polskiego.
„Powyższa umowa ma na celu zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych w oparciu o leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego, w skład którego wchodzi kilka bezzałogowych platform powietrznych MQ-9A REAPER. Wartość umowy wynosi 70,6 mln USD netto, a sama usługa będzie świadczona do czasu planowanego pozyskania i wprowadzenia do użytkowania przez Siły Zbrojne RP bezzałogowego systemu rozpoznawczo-uderzeniowego MQ-9B REAPER. Bezzałogowe systemy powietrzne MQ-9A umożliwią pozyskiwanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego (IMINT) poprzez wykorzystanie głowic optoelektronicznych oraz w zakresie rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) z wykorzystaniem radaru” – poinformowało Wojsko Polskie w wydanym komunikacie.
Przypomnijmy, w marcu informowaliśmy, że Polska kupi amerykańskie bezzałogowce klasy MALE MQ-9 Reaper. Mają zostać zakupione w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Ma to związek z wojną na Ukrainie.
Zakup Reaperów nie ma związku z programem Zefir (pozyskania BSP klasy MALE). „Informuję, że pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE jest realizowane zarówno w ramach programu ZEFIR, co pozwoli zaspokoić perspektywiczne potrzeby rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP, jak i w ramach pilnego pozyskania BSP MQ-9 REAPER, co jest związane z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej” – portal Defence 24 cytuje rzecznika Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztofa Płatka.
MQ-9 Reaper to drony bojowe klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Przeznaczone są do wykonywania rozpoznania powietrznego i misji bojowych. Posiadają turbośmigłowy silnik Honeywell TPE331-10, który umożliwia lot nawet 27 godzin (ulega dwukrotnemu skróceniu, gdy bezzałogowiec jest w pełni uzbrojony). Zasięg bezzałogowca wynosi ponad 1800 km.
Do MQ-9 można podwiesić do 1361 kg bomb kierowanych i pocisków rakietowych. Bezzałogowce są używane przez Francję, Hiszpanię, Holandię, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Włochy.
Kresy.pl/WojskoPolskie
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!