Władze Uzbekistanu zdecydowały o przywróceniu do eksploatacji magazynu gazu “Połnocny Soch” znajdującego się na granicy z Kirgistanem.

Zostało to ogłoszone przez uzbeckiego prezydenta Szawkata Mirzijojewa na zebraniu, które odbyło się 1 lutego w Andiżanie, wydobywczym zagłębiu środkowoazjatyckiego państwa. „Niestety podziemny magazyn gazu w Soch został z jakiegoś powodu zamknięty. Również w tej kwestii zawarliśmy uzgodnienie z [prezydentem] Sadyrem Dżaparowem podczas wizyty państwowej w Kirgistanie. W najbliższym czasie nasz minister energii pojedzie do Kirgistanu i uzgodni kwestie techniczne” – słowa Mirzijojewa zacytował portal Fergana News.

Według ministra energii Uzbekistanu Żurabeka Mirzamahmudowa pojemność magazynu gazu Północny Soch wynosi około 2,5-3 mld metrów sześciennych. „Z tego można wykorzystywać 1,3 miliarda metrów sześciennych gazu, a reszta znajduje się w strefie buforowej. Oznacza to, że zimą będziemy mogli codziennie dostarczać do doliny [Fergany] 13 mln m sześc. gazu” – wyjaśnił minister.

Szef resortu energii powiedział, że główna część magazynu gazu znajduje się w Kirgistanie, a kompresory w Uzbekistanie. Teraz strony omawiają kwestię wspólnego korzystania z obiektu. „Przede wszystkim grupa robocza szczegółowo przestudiuje wszystkie aspekty techniczne i ekonomiczne. Budynek nie był używany od wielu lat, konieczne jest dokładne zbadanie i przeanalizowanie wszystkiego. Po tym warunki zostaną uzgodnione. Być może będzie wypożyczony, ale jest za wcześnie, by cokolwiek mówić” – powiedział Mirzamahmudow.

Kirgistan jest również zainteresowany wspólnym użytkowaniem Północnego Sochu. Jak powiedział kirgiski premier Akylbek Dżaparow w listopadzie ub.r., Biszkek wystąpił do Taszkentu o zatwierdzenie techniczne dla instalacji.
Magazyn gazu Północny Soch zaczął być wykorzystywany w 1976 roku. Znajduje się on w masywie Burgondi w obwodzie batkeńskim w Kirgistanie. Do maja 2011 roku był eksploatowany przez Uzbekistan.
Po rozpadzie ZSRR Biszkek wielokrotnie próbował doprowadzić do całkowitego przekazania magazynu gazu pod jurysdykcję Kirgistanu, ale bezskutecznie. W maju 2011 r. parlament Kirgistanu zażądał zakazania działalności Północnego Sochu. 
fergana.news/kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply