Na posiedzeniu izby wyższej uzbekistańskiego parlamentu minister spraw zagranicznych środkowoazjatyckiego państwa domagał się wstrzymania działań wojennych na Ukrainie.

Na czwartkowym posiedzeniu Senatu Olij Mażlisa – uzbekistańskiego parlamentu wystąpił szef dyplomacji Abdulaziz Kamilow. Przedstawił on stanowisko Uzbekistanu wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej, która, jak stwierdził Kamilow, głęboko niepokoi władze w Taszkencie.

“Jesteśmy stronnikami tego, by znaleźć rozwiązanie tej sytuacji drogą pokojową i uregulować konflikt środkami polityczno-dyplomatycznymi. Dla tego w pierwszej kolejnego trzeba przerwać działania wojenne, przemoc” – słowa Kamilowa wygłoszone do senatorów zacytowała agencja informacyjna Fergana News.

Minister spraw zagranicznych Uzbekistanu zdecydował się wspomnieć, że jego państwo ma wiele więzów zarówno z Rosją jak i Ukrainą. “Będziemy kontynuować współpracę z tymi dwoma państwami wychodząc od naszych interesów narodowych. Z jednej strony Rosja – wiodący partner handlowy Uzbekistanu, mamy z nią strategiczne partnerstwo i sojusznicze relacje. Z drugiej strony współpracujemy z Ukrainą na wielu kierunkach, w tym w sferze handlowo-gospodarczej, kulturalnej, oświatowej, rolniczej” – podała Fergana News.

Opisując relacje z Ukrainą, Kamilow podkreślił, że w 2021 r. jego państwo osiągnęło w handlu z Ukrainą wzrost wartości obrotów o 60 proc. w stosunku rok do roku, do poziomu 704 mln dol. Minister przypomniał też o ubiegłorocznym wznowieniu bezpośrednich połączeń lotniczych między jego państwem a Ukrainą.

“Uzbekistan uznaje niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Nie uznajmy Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej” – podkreślił Kamilow.

Fergana News przypomina, że jeszcze 25 lutego, a więc dzień po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę Kreml twierdził, że prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem “wyraził zrozumienie działań podjętych przez stronę rosyjską”. Jednak rzecznik Mirzijojewa szybko zareagował na to stwierdzając, iż Uzbekistan zajmuje wobec konfliktu na Ukrainie neutralne stanowisko.

Uzbekistan za rządów Islama Karimowa był tym państwem Azji Środkowej, które, obok Turkmenistanu, najbardziej dystansowało się od Rosji. Choć główna organizacja sojusznicza w której lideruje Rosja – Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) powstała na podstawie umowy podpisanej w w 1992 r. w Taszkencie, Uzbekistan wystąpił z niej w 1999 r. Powrócił na krótko w latach 2006-2012 by znów ją opuścić. Po śmierci Karimowa w 2016 r. nowy prezydent Szawkat Mirzijojew podjął działania na rzecz intensyfikacji relacji z Rosją i otwarcia państwa na zagraniczne inwestycje. W zeszłym roku Uzbekistan zawarł z Moskwą “strategiczne partnerstwo”.

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply