Politycy stanowi w Kalifornii rozważają wypłatę specjalnych świadczeń pieniężnych dla ludności murzyńskiej, które miałyby być rekompensatą za zniewolenie ich przodków.

Kalifornia zalicza się do najbardziej liberalno-lewicowych stanów w USA. I właśnie w rządzącej nią Partii Demokratycznej twa debata o konieczności wypłaty odszkodowań pieniężnych potomkom niewolników. Jak wynika z najnowszych badań opinii publicznej nie popiera ona tego konceptu, zrelacjonowała w poniedziałek telewizja TeleSUR.

Według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Studiów nad Rządem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley 59 proc. respondentów jest przeciwnych świadczeniom gotówkowym na rzecz potomków zniewolonych murzynów zamieszkujących w tym stanie.

Co więcej, 44 procent pytanych zdecydowanie sprzeciwiło się temu pomysłowi. Republikanie i konserwatyści w zdecydowanej większości sprzeciwiają się tej propozycji, przeciw niej jest 65 procent tak zwanych wyborców niezależnych, a tylko 22 procent wśród nich popiera ten koncept. Z drugiej strony Demokraci i liberałowie są w tej kwestii podzieleni – 43 procent jest za, 41 procent jest przeciw.

„Fakt, że nawet liberałowie są podzieleni, wskazuje, że kampanie na rzecz zadośćuczynienia rasowego będą miały coraz trudniejszy przebieg” – stwierdziła w niedzielnym raporcie Cristina Mora, współdyrektor Instytutu Studiów nad Rządem.

W sondażu wskazano dwa główne powody sprzeciwu wobec reparacji pieniężnych: przekonanie, że „niesprawiedliwe jest wymaganie od współczesnych podatników zapłaty za krzywdy popełnione w przeszłości” oraz „niesprawiedliwe jest wyróżnianie jednej grupy do reparacji, podczas gdy inne grupy rasowe i religijne zostali skrzywdzeni w przeszłości.” – zrelacjonowała TeleSUR.

Władze Kalifornii jeszcze w 2020 r. utworzyły specjalną komisję, która miała się zająć kwestią odszkodowań za niewolnictwo.

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply