Status “NATO-plus” dla Ukrainy miałby pozwolić na znaczne zwiększenie dostaw amerykańskiej broni śmiercionośnej do tego kraju.

Grupa amerykańskich kongresmenów z Partii Republikańskiej zamierza wprowadzić projekt ustawy o uznaniu Ukrainy za państwo „NATO-plus” i wszczęciu kontroli wykonalności ogłoszenia Rosji państwem sponsorującym terroryzm – podał we wtorek rosyjskojęzyczny serwis Głosu Ameryki.

Głównym sponsorem projektu jest Michael McCaul, najwyższy przedstawiciel Republikanów w komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów. Współautorami są członkowie Izby Reprezentantów Mike Rogers, Mike Turner i Elise Stefanik.

Ustawa ma zapewnić Ukrainie wsparcie militarne i dyplomatyczne w obliczu rosyjskiego zagrożenia. Przewiduje natychmiastowe nałożenie sankcji na gazociąg Nord Stream 2, tak aby nigdy nie został uruchomiony. Projekt określa również Ukrainę jako kraj „NATO-plus”, co ma umożliwić przyspieszone rozważenie sprzedaży jej niektórych towarów i usług obronnych USA.

Dokument odrzuca rosyjską propozycję nałożenia moratorium na rozmieszczanie naziemnych rakiet średniego zasięgu w Europie i wymaga od Stanów Zjednoczonych formalnego ustalenia, czy Rosja jest państwem-sponsorem terroryzmu.

Oprócz tego projekt przewiduje przekazanie Radiu Wolna Europa / Radiu Swoboda 155 mln dolarów na “zwalczanie rosyjskich operacji dezinformacyjnych i informacyjnych” w krajach byłego ZSRR w 2022 roku.

„Dyplomacja ma niewielkie szanse na sukces, jeśli nie podchodzi się do niej z pozycji siły” – cytuje słowa Michaela McCaula Głos Ameryki. „Władimir Putin powinien liczyć się z tym, że Kongres nie będzie tolerował przywracania rosyjskiej strefy wpływów i nie pozwoli na porzucenie Ukrainy i innych naszych sojuszników oraz partnerów NATO w Europie Środkowo-Wschodniej” – dodał główny promotor projektu.

Według Rogersa ustawa znacznie zwiększy finansowanie dostaw broni śmiercionośnej na Ukrainę, w szczególności broni przeciwlotniczej i przeciwokrętowej.

Według Stefanik „Ukraina powinna mieć swobodę wyboru swojej przyszłości, w tym stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa, bez obawy o odwet ze strony Putina”.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uznał w poniedziałek, że Ukraina to „ceniony i wieloletni partner” Sojuszu, z którym organizacja ta wypracowuje stanowisko przed nadchodzącymi rozmowami z Rosją. „Nie pójdziemy na żadne kompromisy w sprawie polityki otwartych drzwi [do NATO – red.]. Będziemy nadal wspierać Ukrainę politycznie, podkreślając poparcie dla integralności terytorialnej i praktycznie, przekazując fundusze, pomagając w reformach i modernizacji ukraińskiej armii” – podkreślał Stoltenberg.

Kresy.pl / golosameriki.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply