Promienie UV-C niszczą koronawirusa

Według badań przeprowadzonych we współpracy firmy Signify i Uniwersytetu Bostońskiego bezpieczne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe szybko niszczy nowego koronawirusa.

Jak dotychczas do neutralizowania koronawirusa SARS-CoV-2 stosowano promieniowanie UV-C o długości fali 254 nm. Takie promieniowanie jest jednak niebezpieczne dla komórek organizmów żywych. Dlatego może być stosowane w ograniczonym zakresie. Amerykańscy badacze odkryli jednak, że także bezpieczne dla człowieka światło UV-C o długości fali 222 nm skutecznie zwalcza nowego koronawirusa.

“Nasze wyniki testów pokazują, że powyżej określonej dawki promieniowania UV-C wirusy zostały całkowicie dezaktywowane: w ciągu kilku sekund nie byliśmy już w stanie wykryć żadnego” – podkreśla dr Anthony Griffiths, profesor nadzwyczajny mikrobiologii na Boston University School of Medicine, którego zacytował w czwartek portal msn.com. Jak dodał – “Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciami i mamy nadzieję, że przyspieszą one rozwój produktów, które mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2”.

Badania prowadzono napromieniowując materiał z koronawirusami różnymi dawkami UV-C pochodzącego ze źródła światła Signify. Jak podał portal przy dawce 5 mJ/cm kw. w ciągu 6 sekund zginęło 99 proc. wirusa SARS CoV-2. Opierając się na tych danych, stwierdzono, że dawka 22 mJ/cm kw. spowoduje zmniejszenie wirusa o 99,9999 proc. w 25 sekund.

Badania wykazały więc, że można przygotować lampy, którymi będzie można na bieżąco dezynfekować miejsca w których zachodzi intensywny ruch wielu ludzi. “Biorąc pod uwagę potencjał technologii do wspomagania walki z koronawirusem, Signify nie zachowa jej do wyłącznego użytku, ale udostępni ją innym firmom oświetleniowym. W nadchodzących miesiącach zwiększymy jednak naszą zdolność produkcyjną wielokrotnie, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na dezynfekcję” – zapowiedział prezes zarządu Signify Eric Rondolat.

Czytaj także: Naukowcy zidentyfikowali ludzkie przeciwciało blokujące SARS-CoV-2

msn.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply