Promienie UV-C niszczą koronawirusa

Według badań przeprowadzonych we współpracy firmy Signify i Uniwersytetu Bostońskiego bezpieczne dla człowieka promieniowanie ultrafioletowe szybko niszczy nowego koronawirusa.

Jak dotychczas do neutralizowania koronawirusa SARS-CoV-2 stosowano promieniowanie UV-C o długości fali 254 nm. Takie promieniowanie jest jednak niebezpieczne dla komórek organizmów żywych. Dlatego może być stosowane w ograniczonym zakresie. Amerykańscy badacze odkryli jednak, że także bezpieczne dla człowieka światło UV-C o długości fali 222 nm skutecznie zwalcza nowego koronawirusa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Nasze wyniki testów pokazują, że powyżej określonej dawki promieniowania UV-C wirusy zostały całkowicie dezaktywowane: w ciągu kilku sekund nie byliśmy już w stanie wykryć żadnego” – podkreśla dr Anthony Griffiths, profesor nadzwyczajny mikrobiologii na Boston University School of Medicine, którego zacytował w czwartek portal msn.com. Jak dodał – „Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciami i mamy nadzieję, że przyspieszą one rozwój produktów, które mogą pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2”.

Badania prowadzono napromieniowując materiał z koronawirusami różnymi dawkami UV-C pochodzącego ze źródła światła Signify. Jak podał portal przy dawce 5 mJ/cm kw. w ciągu 6 sekund zginęło 99 proc. wirusa SARS CoV-2. Opierając się na tych danych, stwierdzono, że dawka 22 mJ/cm kw. spowoduje zmniejszenie wirusa o 99,9999 proc. w 25 sekund.

Badania wykazały więc, że można przygotować lampy, którymi będzie można na bieżąco dezynfekować miejsca w których zachodzi intensywny ruch wielu ludzi. „Biorąc pod uwagę potencjał technologii do wspomagania walki z koronawirusem, Signify nie zachowa jej do wyłącznego użytku, ale udostępni ją innym firmom oświetleniowym. W nadchodzących miesiącach zwiększymy jednak naszą zdolność produkcyjną wielokrotnie, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na dezynfekcję” – zapowiedział prezes zarządu Signify Eric Rondolat.

Czytaj także: Naukowcy zidentyfikowali ludzkie przeciwciało blokujące SARS-CoV-2

msn.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz