Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że „wkrótce Polska dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35”. Rząd nie podaje, ile będą one kosztować. Ostatnie szacunki mówią o ponad 10 mld zł.

Jak informowaliśmy, w środę w Białym Domu prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy obronnej, według której USA planują zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Donald Trump nie wykluczył, że mogą oni zostać przeniesieniu do naszego kraju z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9. Podczas rozmów prezydent USA wyraził też zadowolenie z zamiaru zakupu przez Polskę 32 nowoczesnych myśliwców F-35. Kwestia ta była ważnym tematem podczas jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą, a także delegacji Polski i Stanów Zjednoczonych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Niedługo przed wizytą prezydenta Dudy w Białym Domu, szef MON Mariusz Błaszczak, który również przebywał w tym tygodniu w USA, odwiedził bazę sił powietrznych Stanów Zjednoczonych w Eglin na Florydzie. Spotkał się tam z jej dowództwem, a także z pilotami myśliwców F-35.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

– Wkrótce Polska dołączy do elitarnego grona państw, których siły powietrzne posiadają najnowocześniejsze samoloty F-35. Zależy mi na tym, żeby ten proces przebiegał szybko i skutecznie – powiedział Błaszczak po wizycie w bazie.

– Jesteśmy zaawansowani, jeśli chodzi o proces pozyskiwania tego najnowocześniejszego sprzętu – myśliwców F-35. To jest duży przełom jeśli chodzi o zdolności bojowe polskich sił powietrznych. To jest wyzwanie, ale to jest taki element, który z cała pewnością będzie odstraszał potencjalnego agresora – poinformował minister. Przypomniał, że pod koniec maja br. Polska  wysłała oficjalne zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35A.

-Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars – zaznaczył Błaszczak.

W tym kontekście powraca pytanie o cenę, za jaką Polska miałaby kupić ponad 30 maszyn F-35A. Rząd PiS nie podaje oficjalnie żadnych, nawet szacunkowych kwot. Producent tych samolotów, amerykański koncern Lockheed Martin podaje, że koszt jednego myśliwca F-35, wraz z opłatami, to 89,2 mln dolarów, czyli około 335 mln zł. Przy 32 maszynach szacunkowa kwota zakupu to ponad 2,8 mld dolarów, tj. około 10,7 mld zł. Koncern ten zaznacza, że w ostatnich latach udało mu się obniżyć koszty związane z produkcją myśliwców, a według ostatniego porozumienia pomiędzy LM a Pentagonem, cena za jeden samolot ma spaść do 80 mln dolarów (301 mln zł; przy 32 maszynach byłoby to ponad 9,6 mld zł).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z dokumentów, które w 2017 roku duński minister obrony Claus Hjort Frederiksen przedłożył Parlamentarnemu Komitetowi Finansowemu wynikało, że całkowity koszt zakupu 27 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II przez duńskie siły powietrzne w latach 2018-2027 ma wynieść 16,3744 mld koron duńskich, czyli równowartość 2,6 mld dol. (9,27 mld zł), około 96,3 mln dolarów za jedną maszynę.

Myśliwce F-35A zakupiła także Norwegia. Za 52 samoloty wraz z wyposażeniem, uzbrojeniem, symulatorami i pakietem szkoleniowym, szacunkowo płaciła łącznie, według kursu z 2015 roku, 67,9 mld koron norweskich (8,36 mld dol.; obecnie blisko 31,5 mld zł). Takie dane podawało norweskie ministerstwo obrony.

Ponad miesiąc temu „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że zdaniem ekspertów cena jednego egzemplarza F-35A dla Polski miałaby wynosił około 120 mln dolarów, bez pakietu logistycznego i szkoleniowego. W takim przypadku, za 32 samoloty F-35 Polska musiałaby zapłacić ponad 3,8 mld dolarów, czyli ponad 14,7 mld złotych. Portal Money.pl powołując się na opinie ekspertów podawał z kolei, że szacunkowy koszt całego kontraktu na zakup F-35 może wynieść nawet 20 mld zł.

Polska chce pozyskać 32 wielozadaniowe samoloty bojowe 5. generacji w ramach programu „Harpia”. Zostało to ujęte w przyjętym pod koniec lutego br. Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2026. Kilka dni temu w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz sugerował, że Polska zainteresowana jest zakupem 16 samolotów F-35 do 2026 roku. Kolejne 16 egzemplarzy miałyby zostać zakupione później.

Radiozet.pl / gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz