Polska prowadzi negocjacje z USA ws. zakupu nowoczesnych myśliwców F-35. MON deklarował zakup 32 takich samolotów, co szacunkowo będzie kosztować ponad 14,7 mld zł, a nawet 20 mld złotych. W najbliższych tygodniach F-35 przylecą do Polski w celach reklamowych.

Niebawem do Polski przylecą nowoczesne amerykańskie myśliwce F-35, odwiedzając nasz kraj na krótko, w celach reklamowych. Ma to związek z toczącymi się rozmowami ws. zakupu tych samolotów dla Sił Zbrojnych RP, w ramach programu „Harpia”.

W lutym MON zadeklarował zamiar zakupu 32 nowoczesnych samolotów wielozadaniowych 5. generacji w ramach tego programu. Już wówczas eksperci wskazywali, że chodzi o amerykańskie F-35. Ministerstwo obrony zaznaczało, że zakupy mają się odbyć w trybie pilnym. – Zakup nowych myśliwców jest moim priorytetem – mówił minister Mariusz Błaszczak.

 

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że na razie rozmowy polsko-amerykańskie ws. pozyskania samolotów F-35 są na wczesnym etapie, przy czym obie strony są w nie mocno zaangażowane. Nie są znane m.in. koszty zakupu takich maszyn, choć zdaniem ekspertów cena jednego egzemplarza miałaby wynosił około 120 mln dolarów, bez pakietu logistycznego i szkoleniowego. W takim przypadku, za 32 samoloty F-35 Polska musiałaby zapłacić ponad 3,8 mld dolarów, czyli ponad 14,7 mld złotych.

Portal Money.pl powołując się na opinie ekspertów podaje, że szacunkowy koszt całego kontraktu na zakup F-35 może wynieść nawet 20 mld zł. Mimo deklarowanego trybu pilnego, dostawy pierwszych maszyn zapewne nie nastąpiłyby szybko. Mówi się w tym kontekście nawet o 2030 roku.

Na początku kwietnia przedstawiciel Departamentu Obrony, szef specjalnego biura ds. F-35 w Pentagonie i specjalista w tematyce tych myśliwców, wiceadmirał Mathias Winter przekazał Izbie Reprezentantów Kongresu USA, że Stany Zjednoczone rozważają rozszerzenie sprzedaży nowoczesnych myśliwców Lockheed Martin F-35 na pięć krajów sojuszniczych. Miałoby to dotyczyć również państw europejskich, w tym Polski. Uzasadniał, że wzmocniłoby to ich zdolności obronne w obliczu rosnącej siły Rosji. Było to zasadniczo pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony amerykańskiej, że sprzedaż Polsce F-35 jest rozważana i negocjowana. Deklaracja ta padła w Kongresie w czasie, gdy narasta konflikt Amerykanów z Turcją w związku ze wstrzymaniem dostaw tych maszyn Turkom.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2017 roku wiceminister obrony Tomasz Szatkowski mówił, że Polska mogłaby kupić myśliwce 5. generacji około 2025 roku. Urzędnicy MON mieli w tym czasie poinformować, że polski rząd rozważa zakup dwóch eskadr myśliwców F-35 Lightning II liczących łącznie 32 maszyny. Planowane zamówienie myśliwców piątej generacji pojawiło się w ministerialnym dokumencie o koncepcjach obrony Polski opublikowanym 23 maja 2017 roku. Wcześniej ówczesny wiceszef MON Bartosz Kownacki wykluczając zakup używanych maszyn F-16 powiedział, że  w grę wchodzi wybór samolotu F-35.

Money.pl / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply