Zdaniem wicepremiera Jarosława Gowina, ewentualnym przyszłym koalicjantem PiS i Zjednoczonej Prawicy mogłoby być tylko Kukiz’15. Gowin nie kryje głębokiej niechęci do Konfederacji, mówiąc o jej członkach „pożyteczni idioci Moskwy”. Uważa, że Jarosław Kaczyński nie chciałby się z nimi dogadać.

W opublikowanym w piątek wywiadzie dla dziennika “Polska Times” wicepremier i lider partii Porozumienie Jarosław Gowin wypowiadał się m.in. na temat możliwych sytuacji po wyborach do Parlamentu Europejskiego i po jesiennych wyborach parlamentarnych. Odnośnie ewentualnych koalicji Zjednoczonej Prawicy zdecydowanie wykluczył możliwość współpracy z Konfederacją KORWiN Braun Liroy Narodowcy, nie kryjąc swojej niechęci do tej formacji.

– Mówiąc wprost, nie chciałbym widzieć w Parlamencie Europejskim ludzi, którzy są pożytecznymi idiotami Moskwy – powiedział Gowin. Jego zdaniem, również lider PiS Jarosław Kaczyński nie będzie „umiał i chciał się z tym środowiskiem dogadać”.

Przeczytaj: Gowin: mamy szansę na stałe bazy USA i NATO, ale jest kwestia napięć z Izraelem ws. ustawy o IPN

Czytaj również: Gowin: ustawa 447 nie zagraża polskim interesom

 

Z drugiej strony, Gowin widzi miejsce dla innego koalicjanta: ugrupowania Kukiz’15. Z jego wypowiedzi można wnioskować, że nastawienie polityków K’15 do PiS i Zjednoczonej Prawicy zmieniło się na bardziej przychylne:

– Nigdy nie kryłem sympatii do niektórych haseł i polityków spod szyldu Kukiz’15, nawet jeśli przez długi czas nie była ona odwzajemniana.

Wicepremier oświadczył, że na jesieni PiS albo wygra wybory i będzie rządzić samodzielnie, albo porozumie się z ugrupowaniem Pawła Kukiza. Odnośnie własnego środowiska politycznego powiedział, że nie we wszystkim musi się zgadzać z Jarosławem Kaczyńskim, ale wie, że udaje im się wypracować kompromis. Jego zdaniem PO popełniła polityczny błąd, wchodząc w koalicję ze środowiskami prezentującymi „barbarzyńskie antywartości, jak aborcja na życzenie czy obsesyjna nienawiść do chrześcijaństwa”.

Gowin powtórzył też, że jego zdaniem Donald Tusk bez wątpienia wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. – On zawsze buduje różne scenariusze, ale każdy z nich prowadzi do prezydentury – powiedział Gowin. Zdaniem wicepremiera, jeśli PiS wygra wybory do PE, to 4 czerwca Tusk „wyciągnie sztandar, pod który będzie chciał zwołać całą antypisowską opozycję” i spróbuje ją “wchłonąć”.

– W jednym ręku będzie trzymał sztandar, a w drugim uciętą głowę Schetyny – dodał Gowin. Uważa,że jeśli wybory do PE wygra jednak Koalicji Obywatelskiej, to w takiej sytuacji Tusk musiałby porozumieć się z szefem PO. Wówczas może jednak zrealizować „scenariusz B”, tworząc własną, ponadpartyjną listę kandydatów do Senatu pod patronatem swoim i prezydentów dużych miast.

Krytyczne wypowiedzi Gowina pod adresem Konfederacji skomentował m.in. Dawid Lewicki, wiceszef wchodzącej w jej skład partii KORWiN:

W nawiązaniu do sprawy wypowiedział się też poseł Robert Winnicki:

„Nikt bardziej nie pomaga imperialnej propagandzie Putina niż histerycy, którzy w każdym zjawisku politycznym jakie im nie odpowiada, doszukują się jego sprawstwa. Po pierwsze utrwalają mit o jego wszechmocy, po drugie koncertowo znieczulają opinię na realne posunięcia Moskwy”.

Polskatimes.pl / twitter.com / Kresy.pl

15 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. zefir
  zefir :

  Dziwię się panu Gowinowi,że patriotyczną Kofederację do fundamentalnych nieprzyjaciół zalicza,chociaż ideową wspólnotę poróżnionych dostrzegam.Wystarczy wyróżnić tylko niektóre wspólne wartości,jak sprzeciw wobec gender i LGBT,poronionym pomysłom lewactwa,inwazji islamistów i dyskryminacji Polski na forum UE.Konfederacja nie jest środowiskiem,które fundamentalne barbarzyńskie antywartości wyznaje i w wielu sprawacch de facto Zjednoczonej Prawicy(?) sprzyja.Wystarczy przypomnieć Marsz Niepodległości 2018r,na którym tzw Zjednoczona Prawica na dorobku elementów Konfederacji sympatię Polaków zdobyła.Oczywiście rozumiem prawa politycznej konkurencji i obawę Zjednoczonej Prawicy,w tym Gowina,że Konfederacja trochę wyborców im skubnie.

 2. janusz123
  janusz123 :

  To byl PorNoszenko po zonie czyli Waltzman. Jego ojciec i on kradli i siedzial juz w komunie ZSRR. Nawet zydzi sie go dawno wyrzekli. Ameba – dla kasy wszystko zrobi, np. dokoonane zbrodnie wojenne. Podobno w czasach gangsterskich 1990+ ostatnio twierdza zabil dla kasy brata w Moldawii

 3. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  O rany panie Goołwin, aleś im pan dowalił.
  A tak przy okazji, chcę zapytać z troską czy już starcza panu na życie, czy dalej pan ma za mało i żyje w nędzy??Bo moi Rodzice mają za mało po 40 latach pracy przez 2 /2015,2016/lata dostawali po 8 zł waloryzacji.
  A od strony podatnika ,czyli płatnika pańskiej sporej i nie tylko pańskiej ,pensji też mam pytanie??
  Czy zawożenie pieniędzy na Ukrainę m.in. dla szpitali psychiatrycznych, w sytuacji kiedy zamyka się telefon zaufania w Polsce dla polskiej młodzieży, jest autorskim pomysłem pańskiej obecnej partii, czy też komuś służycie??
  Należy dodać , ze wskaźnik udanych prób samobójczych wśród polskiej młodzieży jest jednym z najwyższych w Europie!!
  No i jeszcze kolejne pytanko, czy społeczeństwo czyli SUWEREN ,może się dowiedzieć gdzie można znaleźć harmonogram swapu czyli spłaty polskiemu podatnikowi 4 mld złotych które darowaliście Ukrainie???To był autorski pomysł te 4 mld wydarte polskim rodzinom,czy też komuś służycie??
  A sfinansowanie A/ sadów na Ukrainie B/ produkcji serów i budowania mleczarni na Ukrainie C/sprzętu dla ukraińskiej Straży Pożarnej D/ melioracji okolic Jeziora Świteź E/ karetki pogotowia i sprzęt medyczny zawieziony przez pana Karczewskiego.. dla służby zdrowia na Ukrainie,
  czy to były autorskie pomysły czy też komuś służycie i nie jest to naród polski???
  Jeżeli autorski, to jest taka instytucja nazywa się Trybunał Stanu. Jeśli komuś służycie to można wiedzieć KOMU???I dlaczego ten ktoś, zmusza aby nasz kraj był zadłużany w MFW i Banku Światowym,żeby finansować obcych ludzi z kraju powierzchniowo 2 razy większego i bogatszego w surowce od Polski???
  A propos KUKIZ 15, którego jestem byłym wyborcą to idąc torem ostatniego wybryku pana Pawła Kukiza i jego “pytania”do prof.Osadczego, to stosując ta samą metodę pytam…GDZIE pracuje żona pana Tyszki i pana Glińskiego /UW/??z jakiej rodziny/ rodzice/ pochodzi pan Terlecki, pani Kempa i pan targalski. Można wiedzieć???
  No i kwiatek..ochranianie marszów homoseksualistów,np.Lublin, Gniezno, a prześladowanie tych co są przeciwko, to jest może zapowiadana przez pana Mateusza M.”chrystianizacja”
  Jest jeszcze wiele pytań, ale ponieważ absolutnie pana nie poważam, to sobie daruję!