Informację podał serwis defensenews.com powołując się na wypowiedź wiceministra obrony Tomasza Szatkowskiego. Zamówione mogą być amerykańskie F-35.

Szatkowski miał stwierdzić podczas panelu dyskusyjnego w Warszawie, że zamówienie miałoby zostać sfinansowane z programu Harpia, którego rozpoczęcie zaplanowane jest na przyszły rok. Środki miałby pochodzić z zwiększenia obecnego finansowania armii z 2 do 2,5 proc. PKB zapowiadanego przez wiceministra.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według ostatnich doniesień polskiego Ministerstwa Obrony rozwijany jest plan zakupów na lata 2017-2026. Urzędnicy mieli poinformować, że rząd w Warszawie rozważa zakup dwóch eskadr myśliwców F-35 Lightning II liczących łącznie 32 maszyny. Planowane zamówienie myśliwców piątej generacji pojawiło się w ministerialnym dokumencie o koncepcjach obrony Polski opublikowanym 23 maja.

CZYTAJ TAKŻE: Do Polski trafi 96 używanych F-16? MON: rozważamy taki wariant

Cena jednego F-35A wynosi ok. 100 mln dolarów, zatem wartość całego kontraktu wynosiłoby około 3 miliardów dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według wcześniejszych tegorocznych wypowiedzi ministra Antoniego Macierewicza Polska planuje zakup używanych myśliwców F-16 od Stanów Zjednoczonych. Maszyny miałby być zmodernizowane z udziałem polskiego przemysłu obronnego. Samoloty miałby zastąpić pozostające w służbie Su-22 oraz MiG-29.

kresy.pl / defensenews.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz