Według wicepremiera Jarosława Gowina, pierwszym wyborem dla Zjednoczonej Prawicy w kwestii ewentualnej koalicji po jesiennych wyborach, jest Kukiz’15. Nie wykluczył też możliwości współpracy z PSL w ramach koalicji rządzącej.

W czwartek wicepremier Jarosław Gowin mówił na antenie Radiowej Jedynki o możliwych koalicjach PiS czy szerzej obozu Zjednoczonej Prawicy po jesiennych wyborach parlamentarnych. Potwierdził, że pierwszy wyborem dla PiS i Zjednoczonej Prawicy jest Kukiz’15, choć nie wykluczył możliwości współpracy z PSL w ramach koalicji rządzącej.

– Jeżeli PSL przekroczyłby próg wyborczy, a obóz Zjednoczonej Prawicy potrzebowałby koalicjanta, to my w oczywisty sposób najpierw tego koalicjanta będziemy szukali w ruchu Kukiz’15 – powiedział Gowin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

– Gdyby jednak istniała taka potrzeba, to ani my – politycy Zjednoczonej Prawicy ani, doradzam tak kolegom z PSL-u, ani oni, nie powinniśmy z góry zakładać, że współpraca rządowa nie jest możliwa – zaznaczył wicepremier.

Jarosław Gowin bardzo pozytywnie odniósł się też do wizyty Andrzeja Dudy w Białym Domu i jej efektów, w tym do decyzji o przysłaniu do Polski tysiąca dodatkowych żołnierzy amerykańskich.

– To jest na pewno sukces polskiego państwa i chciałbym podkreślić, że to nie jest tylko sukces pana prezydenta Dudy, nie jest to tylko sukces naszego rządu. To jest sukces nas, wszystkich Polaków ponad podziałami politycznymi – mówił wicepremier.

W tym tygodniu poseł K’15 Piotr Apel potwierdził, że jego ugrupowanie prowadzi rozmowy z PSL ws. sojuszu w ramach Koalicji Polskiej . Zaznaczył, że „warto budować centrum, trzeci blok pomiędzy lewicową Platformą a prawicowym PiS”. Zwrócił przy tym uwagę, że byłby to sojusz programowy, nie sojusz po wygraną czy sojusz personalny. Parę dni temu sam Paweł Kukiz przyznał, że spotykał się z Jarosławem Kaczyńskim, a prezes Prawa i Sprawiedliwości proponował mu wspólny start w wyborach parlamentarnych.

W kwietniu br. wicepremier Gowin mówił, że ewentualnym przyszłym koalicjantem PiS i Zjednoczonej Prawicy mogłoby być tylko Kukiz’15. Nie krył głębokiej niechęci do Konfederacji, mówiąc o jej członkach „pożyteczni idioci Moskwy”. Jego zdaniem, szef PiS Jarosław Kaczyński nie chciałby się z nimi dogadać.

Tydzień temu w Sejmie posłowie Marek Jakubiak, Piotr Liroy Marzec i Paweł Kukiz mieli ogłosić powstanie nowej partii, która miała pomóc zbliżyć do siebie Konfederację i Kukiz’15. Rano przed konferencją prasową Kukiz postawił jednak ultimatum, domagając się porozumienia także z PSL.

PR1 / dorzeczy.pl / tvp.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz