Wicepremier Ukrainy do spraw integracji ze strukturami euroatlantyckimi konferowała w poniedziałek z przedstawicielami NATO.

Wicepremier Ukrainy do spraw europejskich i integracji euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna przeprowadziła rozmowy z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem oraz ambasadorami państw członkowskich NATO. Ich konferencja odbywała się tego samego dnia, w którym wicesekretarz stanu USA Wendy Scherman rozmawiała z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Siergiejem Riabkowm na temat proponowanych przez Moskwę nowych ram ładu bezpieczeństwa w Europie Wschodniej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na moment rozmów komisji Ukraina-NATO zwrócił też uwagę sam Stoltenberg, który stwierdził, że to „początek ważnego tygodnia dla bezpieczeństwa europejskiego”, zacytował w poniedziałek portal dorzeczy.pl.

Sekretarz generalny Sojuszu uznał, że Ukraina to „ceniony i wieloletni partner”, z którym organizacja wypracowuje stanowisko jeszcze przed jej rozmowami z Rosją. „Nie pójdziemy na żadne kompromisy w sprawie polityki otwartych drzwi. Będziemy nadal wspierać Ukrainę politycznie, podkreślając poparcie dla integralności terytorialnej i praktycznie, przekazując fundusze, pomagając w reformach i modernizacji ukraińskiej armii” – podkreślił Stoltenberg.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jeszcze ostrzej sprawę postawił ukraińska wicepremier – „Rosyjskie żądania wobec sojuszników nie mogą być uznane za stanowisko do negocjacji. Agresor nie ma prawa stawiać żądań dopóki rosyjskie wojska są na Ukrainie. Rosja próbuje przekierować dyskusję strasząc nową wojną i nie cofając się nawet o krok. Rosja narzuca swoją agendę zamiast powrócić do stołu negocjacyjnego”.

Jak podała ukraińska agencja Interfax Stefaniszyna powiedziała, że głównym celem politycznym dla Ukrainy i NATO powinno być teraz osiągnięcie deeskalacji na granicach Ukrainy, na których Rosja skoncentrowała swoje wojska. Mówiła też o środkach odstraszania – „Cena za dalszą agresję musi być niezwykle wysoka. Komisja NATO-Ukraina podkreśliła, że ​​powinien powstać kompleksowy pakiet odstraszający, w tym bolesne sankcje”. Oceniła przy tym, że „Rosja próbuje zwinąć dyskusję grożąc nową wojną, nie robiąc ani kroku w kierunku pokojowego rozwiązania w formacie mińskim czy normandzkim”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Na Litwie zatwierdzono zwiększenie pomocy wojskowej dla Ukrainy

dorzeczy.pl/intefax.com.ua/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz