Budowa Nord Stream 2 zostanie sfinalizowana w tym roku – powiedział w piątek dziennikarzom prezes zarządu rosyjskiego producenta gazu Gazprom, Wiktor Żubkow – przekazała agencja prasowa Tass.

Jak przekazała rosyjska agencja prasowa Tass, prezes zarządu Gazpromu, rosyjskiego producenta gazu, Wiktor Żubkow jest przekonany, że budowa Nord Stream 2 zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.

„Trwają aktywne prace, ale jeszcze sporo pozostaje do zrobienia” – powiedział. „Na pewno zakończy się w tym roku, na pewno” – dodał Żubkow. Zauważył, że prace zostały wykonane w 90-92%.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jak informowaliśmy, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec jest sprzeczny z interesami Unii Europejskiej, narusza także interesy Ukrainy i Polski.

„Prezydent Biden wyraził się bardzo jasno, uważa, że ​​rurociąg to zły pomysł, zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych, a ostatecznie stoi w sprzeczności z własnymi celami bezpieczeństwa UE” – oświadczył Blinken w Brukseli.

Nord Stream 2 „może zagrozić interesom Ukrainy, Polski i szeregu bliskich partnerów i sojuszników” – dodał. Przypomniał, że amerykańskie prawo zobowiązuje Waszyngton do nałożenia sankcji na firmy uczestniczące w projekcie Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak napisał Tagesspiegel, groźba amerykańskich sankcji działa pomimo tego, że administracja Joe Bidena powstrzymała się ostatnio od nakładania sankcji na kolejne firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazeta zauważyła, że według raportu Departamentu Stanu dla Kongresu co najmniej 18 europejskich firm zakończyło udział w tym projekcie lub zapowiedziało, że to zrobi. Zgodnie z raportem wśród nich jest dostawca usług przemysłowych Bilfinger z Mannheim oraz ubezpieczyciel Munich Re Syndicate Limited.

Większość firm, które wypowiedziały lub kończą swój udział w Nord Stream 2 to grupy ubezpieczeniowe. Większość z tych firm ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Według Departamentu Stanu szwajcarska Zurich Insurance Group i Axa Group z siedzibą w Paryżu również zakończyły prace przy Nord Stream 2.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz