Budowa Nord Stream 2 zostanie sfinalizowana w tym roku – powiedział w piątek dziennikarzom prezes zarządu rosyjskiego producenta gazu Gazprom, Wiktor Żubkow – przekazała agencja prasowa Tass.

Jak przekazała rosyjska agencja prasowa Tass, prezes zarządu Gazpromu, rosyjskiego producenta gazu, Wiktor Żubkow jest przekonany, że budowa Nord Stream 2 zostanie sfinalizowana jeszcze w tym roku.

„Trwają aktywne prace, ale jeszcze sporo pozostaje do zrobienia” – powiedział. „Na pewno zakończy się w tym roku, na pewno” – dodał Żubkow. Zauważył, że prace zostały wykonane w 90-92%.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec jest sprzeczny z interesami Unii Europejskiej, narusza także interesy Ukrainy i Polski.

„Prezydent Biden wyraził się bardzo jasno, uważa, że ​​rurociąg to zły pomysł, zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych, a ostatecznie stoi w sprzeczności z własnymi celami bezpieczeństwa UE” – oświadczył Blinken w Brukseli.

Nord Stream 2 „może zagrozić interesom Ukrainy, Polski i szeregu bliskich partnerów i sojuszników” – dodał. Przypomniał, że amerykańskie prawo zobowiązuje Waszyngton do nałożenia sankcji na firmy uczestniczące w projekcie Nord Stream 2.

Jak napisał Tagesspiegel, groźba amerykańskich sankcji działa pomimo tego, że administracja Joe Bidena powstrzymała się ostatnio od nakładania sankcji na kolejne firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. Gazeta zauważyła, że według raportu Departamentu Stanu dla Kongresu co najmniej 18 europejskich firm zakończyło udział w tym projekcie lub zapowiedziało, że to zrobi. Zgodnie z raportem wśród nich jest dostawca usług przemysłowych Bilfinger z Mannheim oraz ubezpieczyciel Munich Re Syndicate Limited.

Większość firm, które wypowiedziały lub kończą swój udział w Nord Stream 2 to grupy ubezpieczeniowe. Większość z tych firm ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Według Departamentu Stanu szwajcarska Zurich Insurance Group i Axa Group z siedzibą w Paryżu również zakończyły prace przy Nord Stream 2.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz