Sekretarz Stanu USA Antony Blinken oświadczył we wtorek, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec jest sprzeczny z interesami Unii Europejskiej, narusza także interesy Ukrainy i Polski.

Prezydent Biden wyraził się bardzo jasno, uważa, że ​​rurociąg to zły pomysł, zły dla Europy, zły dla Stanów Zjednoczonych, a ostatecznie stoi w sprzeczności z własnymi celami bezpieczeństwa UE – oświadczył Blinken w Brukseli cytowany przez agencję “Reuters”.

Nord Stream 2 “może zagrozić interesom Ukrainy, Polski i szeregu bliskich partnerów i sojuszników” – dodał. Przypomniał, że amerykańskie prawo zobowiązuje Waszyngton do nałożenia sankcji na firmy uczestniczące w projekcie Nord Stream 2.

Zobacz także: Szefowie dyplomacji państw NATO: agresywne działania Rosji stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego

Rzecznik Departamentu Stanu USA informował na początku marca, że amerykański resort dyplomacji sprawdza podmioty zaangażowane przy gazociągu Nord Stream 2 w działalność potencjalnie podlegającą sankcjom.

Czytaj także: Die Zeit: Niemcy zaproponowały USA umowę wartą 1 mld euro za rezygnację z sankcji wobec Nord Stream 2

Pod koniec lutego informowaliśmy, że z raportu Departamentu Stanu USA dla Kongresu wynika, że co najmniej 18 firm wycofało się z udziału w projekcie Nord Stream 2 lub zamierza to zrobić.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W połowie lutego dwaj amerykańscy senatorowie, Jim Rish z Partii Republikańskiej i Jeanne Shaheen z Partii Demokratycznej wezwali prezydenta Joe Bidena, by zapewnił wdrożenie przyjętych w styczniu br. sankcji przeciwko budowie gazociągu Nord Stream 2. Oczekiwali terminowej publikacji specjalnego raportu Departamentu Stanu, mającego wskazać konkretne firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2, a także ubezpieczające i nadzorujące inwestycję.

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wstrzymane ponad rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. Początkowo budowa miała zakończyć się na początku 2020 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest ukończona w ponad 90 proc. Prace wznowiono na początku lutego, ponad rok po ich zawieszeniu z powodu sprzeciwu poprzedniej administracji USA.

Przeczytaj więcej: Terminale LNG i gaz skroplony z USA w zamian za rezygnację z sankcji na NS2 – ujawniono tajną propozycję Niemiec

Zobacz także: Szef ukraińskiego MSZ oczekuje od USA zatrzymania konstrukcji Nord Stream 2

reuters.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply