Administracja Trumpa, która wstrzymała się na razie z kolejnymi ciosami w wojnie handlowej z Chinami, wymierzyła je państwom europejskim.

Jak podała w środę agencja informacyjna Reuters, rząd USA wprowadził 25-procentowe cła na szereg pokupnych towarów z państw europejskich. Zostały one wprowadzone na produkowane w Unii Europejskiej kiełbasy wieprzowe i inne wyroby z mięsa wieprzowego poza szynką, co uderzy w Polskę dla której żywność stanowi część eksportu.

Nowymi amerykańskimi cłami zostaną objęte także: oliwki z Francji i Hiszpanii, mielona i pakowana w Niemczech kawa, szkocka whisky, włoskie sery i francuskie wina. Administracja Trumpa chce uderzyć nie tylko w państwa Unii Europejskiej ale też opuszczającą ją Wielką Brytanię, którą Trump namawiał do szybkiego przeprowadzenia Brexitu oferując odrębne, dwustronne umowy handlowe z USA. Tymczasem władze USA zdecydowały się obłożyć cłem brytyjskie swetry i pulowery oraz wyroby z wełny i kaszmiru w ogóle.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Konflikt w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu i amerykańsko-chińskich obrotów handlowych w ogóle. Jednak Chiny nie były jedynym celem polityki protekcjonistycznej władz USA, które od zeszłego roku wprowadzają cła także na produkty z UE.

reuters.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz