Administracja Trumpa, która wstrzymała się na razie z kolejnymi ciosami w wojnie handlowej z Chinami, wymierzyła je państwom europejskim.

Jak podała w środę agencja informacyjna Reuters, rząd USA wprowadził 25-procentowe cła na szereg pokupnych towarów z państw europejskich. Zostały one wprowadzone na produkowane w Unii Europejskiej kiełbasy wieprzowe i inne wyroby z mięsa wieprzowego poza szynką, co uderzy w Polskę dla której żywność stanowi część eksportu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nowymi amerykańskimi cłami zostaną objęte także: oliwki z Francji i Hiszpanii, mielona i pakowana w Niemczech kawa, szkocka whisky, włoskie sery i francuskie wina. Administracja Trumpa chce uderzyć nie tylko w państwa Unii Europejskiej ale też opuszczającą ją Wielką Brytanię, którą Trump namawiał do szybkiego przeprowadzenia Brexitu oferując odrębne, dwustronne umowy handlowe z USA. Tymczasem władze USA zdecydowały się obłożyć cłem brytyjskie swetry i pulowery oraz wyroby z wełny i kaszmiru w ogóle.

Konflikt w sprawie handlu rozpoczął się od ubiegłorocznego nałożenia wysokich ceł na chińską stal i aluminium przez administrację Donalda TrumpaChiny szybko odpowiedziały cłami odwetowymi. W ciągu kolejnych miesięcy obie strony nakładały kolejne cła, które podważyły opłacalność eksportu dóbr o wartości setek miliardów dolarów. Spowodowało to znaczny spadek chińskiego eksportu i amerykańsko-chińskich obrotów handlowych w ogóle. Jednak Chiny nie były jedynym celem polityki protekcjonistycznej władz USA, które od zeszłego roku wprowadzają cła także na produkty z UE.

reuters.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz